Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Portugalský parlament už o legalizaci eutanazie hlasoval v květnu 2018. Tehdy poslanci předložené návrhy zákonů odmítli.

Nyní z pětice schválených návrhů budou muset poslanci vytvořit jediný text, o kterém následně budou znovu hlasovat. Závěrečné čtení se podle agentury AFP očekává do začátku léta.

Zda zákon poté brzy vstoupí v platnost, není jasné. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa, který jej musí podepsat, k němu již předem vyjádřil výhrady. Má sice právo normu vetovat, poslanci jej ale mohou přehlasovat.

Další prezidentovou možností, jak zákon aspoň na čas zablokovat, je požádat o jeho posouzení ústavní soud. Portugalská ústava označuje lidský život za "posvátný". V jihoevropské zemi, kde se zhruba 80 procent obyvatel hlásí k římskokatolické víře, jsou nicméně od roku 2007 legální potraty.

Před parlamentem dnes celý den protestovaly stovky odpůrců eutanazie. Na jednom z transparentů byl nápis "Eutanazie nekončí utrpení, ale život". Lidé také skandovali "Ano životu" a někteří drželi v rukou kříže.

Předložené normy počítají s tím, že žádost pacienta o ukončení života budou muset podepsat dva lékaři. Jeden z nich bude muset být odborníkem na danou smrtelnou nemoc, druhý psychiatrem. Žádost bude muset následně schválit odborná komise. Aby Portugalsko zabránilo "turistice za smrtí", požadují schválené normy, aby žadatel měl portugalské občanství nebo trvalý pobyt v zemi.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení, takzvaná eutanazie, je ve většině zemí nezákonná. V Evropě je legální jen v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.

Související

Více souvisejících

portugalsko eutanazie lékaři

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 36 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy