Poslední místo na kandidátní listině se na Slovensku stalo hitem

Když se v parlamentních volbách na Slovensku v roce 2010 dostal do sněmovny podnikatel Igor Matovič spolu se třemi svými kolegy z konce kandidátky jedné z politických stran, vyvolalo to v zemi pozornost a zavedlo novou tradici. Ze zdánlivě nevolitelného posledního místa kandidátních listin se o poslanecký mandát uchází několik známých osobností i ve volbách do sněmovny, které Slováky čekají tuto sobotu.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Slovenští voliči vybírají do Národní rady konkrétní stranu či koalici. Na hlasovacím archu ale mohou zakroužkovat až čtyři kandidáty na poslance, které favorizují. Pokud kandidát tímto způsobem dostane alespoň tři procenta takzvaných preferenčních hlasů z celkového počtu hlasů, které strana ve volbách získá, přednostně se na to přihlíží při přidělování mandátů. To znamená, že v konečném pořadí přeskočí své kolegy, kteří jsou na kandidátní listině před ním.

Matovič, jehož hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) je podle sázkových kanceláří favoritem sobotních voleb, kandiduje opět z posledního 150. místa. Dosud se mu vždy podařilo "prokroužkovat" a získat mandát poslance.

zdroj: YouTube

Krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) zase zařadila na poslední místo kandidátní listiny jednu ze svých hlavních tváří Milana Mazureka. Ten loni přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen k peněžitému trestu za xenofobní výroky.

Zaplatil pokutu a jeho odsouzení za úmyslný trestný čin bylo zahlazeno. Mazurek se proto ve volbách může znovu ucházet o přízeň voličů. LSNS je podle dřívějších sondáží třetí nejoblíbenější stranou v zemi.

Za koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu (PS/Spolu), která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu, kandiduje z posledního místa bývalá veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová.

Nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky má na 150. místě své kandidátní listiny dvaasedmdesátiletého občanského aktivistu Jána Benčíka, který se stal známým tím, že se na sociálních sítích věnoval odhalování extremistů a neonacistů. Koalice PS/Spolu i strana Za lidi by se podle průzkumů měly dostat do parlamentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Francie zakázala protiimigrační krajně pravicovou organizaci

03.03.2021 14:30 Francie zakázala krajně pravicovou organizaci Génération identitaire (Identitární generace; GI),…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Slovensko zpřísňuje opatření

03.03.2021 14:07 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama