Povinné testování zaměstnanců na Slovensku se potýká s problémy

Na Slovensku se dnes v plné míře nepodařilo zavést do praxe testování zaměstnanců na koronavirus, kteří se při vstupu na pracoviště neprokázali covidovým certifikátem. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, slovenská divize automobilky Volkswagen, na dotaz ČTK uvedl, že testy uskuteční v nejbližší možné době. Zaměstnavatelské svazy i samotné firmy upozornily, že úřady pozdě vydaly příslušné rozhodnutí a podklady, což podnikům zkomplikovalo přípravu.

Zaměstnavatelé na Slovensku nově mají v rámci takzvaného OTP režimu vyžadovat od pracovníků covidový certifikát, tedy potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o jejím prodělání nebo o negativním výsledku testu na koronavirus. Pokud tak zaměstnanec neučiní, musí se nechat bezplatně otestovat jednou týdně u zaměstnavatele, v opačném případě až na výjimky nesmí vstoupit na pracoviště a dostane neplacené volno. Příslušnou vyhlášku vydal úřad hlavního hygienika minulý týden ve středu, manuál ohledně testování zaměstnanců pak ministerstvo hospodářství zveřejnilo až v pátek odpoledne.

"Vzhledem k tomu, že detaily byly komunikovány s nedostatečným časovým předstihem potřebným pro nasazení OTP režimu v podmínkách společnosti naší velikosti a charakteru, testování zaměstnanců se v podniku uskuteční v nejbližší možné době," uvedla mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu tvrdí, že ochranu zdraví zaměstnanců považuje za prioritu a že průběžně realizuje opatření nad rámec státních nařízení. Divize na konci loňského roku v zemi zaměstnávala asi 11.500 lidí.

Další velký zaměstnavatel na Slovensku, košické ocelárny U.S. Steel, podle médií zavedl nová epidemická pravidla do praxe bez problémů a bez omezení výroby.

Antigenní samotesty a samotné testování zaměstnanců bez covidového certifikátu musejí zajistit zaměstnavatelé. Stát bude firmám náklady na testy a na samotné testování kompenzovat částkou dohromady šest eur (154 Kč) za každého otestovaného zaměstnance.

Zmíněná kontrola zaměstnanců je součástí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Slovensko, které v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostává za průměrem EU, tento měsíc zaznamenalo rekordní denní přírůstky nových případů nákazy. Kvůli přetíženým nemocnicím vláda vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb lidí, jednou z výjimek zákazu vycházení je cesta do zaměstnání.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Slovensko práce

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 35 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy