Povodně v Benátkách: Náměstí sv. Marka je už přístupné, ohrožení města trvá

Benátská radnice dnes znovu zpřístupnila náměstí svatého Marka, které nechal starosta Luigi Brugnaro v pátek zavřít kvůli velké vodě. Přestože na náměstí bylo ještě dnes v poledne 20 centimetrů vody, turisté se procházeli po vyvýšeném chodníku a pořizovali si selfie na důkaz své přítomnosti v zaplaveném městě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benátky
doporučujeme

Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla úrovně až 1,87 metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody.

Dnes v poledne byla v Benátkách voda na úrovni 1,1 metru nad hladinou moře. Muzea byla ale otevřena a do benátských kanálů se vrátila doprava. Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila 20 milionů eur (asi půl miliardy Kč). Je to zatím první finanční injekce, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.

Podle starosty Brugnara záplavy způsobily škody předběžně za miliardu eur. Celková výše škod na soukromém i veřejném majetku a na kulturních památkách bude zjištěna, až voda ustoupí. Zatím je ale podle meteorologů předpověď spíš nepříznivá.

Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii rekordně vzrostl počet obětí koronaviru, za den zemřelo téměř…

31.03.2020 20:26 Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 499 lidí. To je zatím…

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a opustil karanténu

31.03.2020 20:07 Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení…

Slovensko má nejspíš první úmrtí na koronavirus

31.03.2020 19:37 Slovensko má s největší pravděpodobností první případ úmrtí na nemoc COVID-19, kterou způsobuje…

Itálie má přes 12 tisíc obětí, v Lombardii jich přibylo nejméně za…

31.03.2020 19:13 Aktualizováno V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 837 obětí onemocnění COVID-19, celkem tedy v zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama