ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska, jsou podle odborníků reálné. Budou ale potřeba vysoké investice a nadnárodní spolupráce. Vhodná by byla i změna české legislativy, uvedli dnes odborníci oslovení ČTK.
Hlavní součásti dnes zveřejněné strategie EK jsou rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů.
"Všechno navržené je v zásadě splnitelné. Jen úplný odchod s plynem z Ruska je pro několik zemí EU možný jen na základě spolupráce s přímořskými zeměmi, propojením plynovodů a vůbec velké koordinace na nadnárodní úrovni," řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Zvyšování podílu obnovitelných zdrojů je podle něj realizovatelné, ale snadnější a levnější bude, pokud Evropská komise pro členské země pomůže zajistit solární panely v Asii.
Podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně jde o potvrzení i urychlení už platných plánů. "Asi nejzásadnější novinkou je vytvoření Rady vzájemné energetické pomoci, tedy jakési energetické RVHP na území členských států. Na jednu stranu to dává smysl, když po odříznutí jednoho dodavatele se v některých státech zmaří původní investice do potrubí, a na novou mapu toků není potrubní síť okamžitě přes noc připravená. Pak by se skutečně některé členské země EU mohly stát vydíratelnými jinými členy," uvedl Bartoň.
Unijní exekutiva chce v rámci zveřejněného balíčku zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie do roku 2030 na 45 procent místo dosud plánovaných 40 procent. "Zvýšení množství obnovitelných zdrojů z 40 na 45 procent celkové výroby realistické je, i když to bude znamenat další obří investice, obzvláště pokud se má všechno odehrát v krátkém čase. Tam se narazí na odvětvové kapacitní překážky, něčeho najednou bude chybět podobně jak to známe s čipy, a tím pádem dosažení cíle bude o to dražší," uvedl Bartoň. Zejména zdvojnásobení kapacity solárních elektráren se může podle něj prodražit. Za problematické je možné také požadovat nařízení, že musejí být povinně instalovány na střechy.
Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák uvedl, že je třeba upravit českou legislativu. "Začít můžeme u jednoduchých kroků jako je zrušení měření po fázích, které znevýhodňuje úsporu nákupu elektřiny ze sítě pro domácnosti s fotovoltaikou. Dál je třeba přijmout zákon na podporu vzniku energetických společenství, který odblokuje využití vlastních zdrojů energie pro bytové domy nebo obecní budovy. Je však třeba také připravit zjednodušení stavebního řízení," uvedl Sedlák.
V Česku podle něj trvá příprava nové větrné elektrárny i více než deset let, solární park se může připravovat až čtyři roky. "To jsou bariéry, které je třeba odstranit, jinak zůstaneme odkázáni na fosilní zdroje z Ruska," upozornil Sedlák.
Související

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

EU schválila dosud nejtvrdší sankce proti Rusku, Slovensko po zárukách ustoupilo
EU (Evropská unie) , Energetika , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 2 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 3 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 4 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 5 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 7 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 8 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák