"Pozor na autoritářské choutky." Europoslanci debatovali o sametové revoluci

Eurokomisařka Věra Jourová v Evropském parlamentu na rozpravě k sametové revoluci uvedla, že bychom si měli připomínat bojovníky proti totalitě. Zároveň ale zdůraznila, že demokracie je křehký systém, o který se musí pečovat. Pondělní diskuse o sametové revoluci a jejím významu pro sjednocení Evropy vyšla z iniciativy českých a slovenských europoslanců.

Přidejte svůj názor 140 komentářů

Kateřina Konečná
doporučujeme

Věra Jourová zdůraznila, že "demokratický proces nemá konec" a doplnila, že je nezbytné vystupovat proti "autoritářským choutkám", "kultivovat demokratické instituce" a podporovat aktivní občanskou společnost. V závěru pak Jourová uvedla, že Evropa nyní čelí řadě problémů a dodala, že je připravena "intenzivně přiložit ruku k dílu" v pozici eurokomisařky za hodnoty a transparentnost. Jourová věnovala také vzpomínku prvnímu porevolučnímu Československa, dramatikovi a disidentovi Václavu Havlovi.

Většina europoslanců v rozpravě hovořila o důležitosti boje za svobodu a demokracii ve střední a východní Evropě, který přispěl k historickému sjednocení Evropy rozdělené železnou oponou do roku 1989.

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že komunismus by se byl nezhroutil sám bez tisíců odvážných lidí, kteří šířili myšlenky demokracie a svobody. Zatímco jsme ale podle něj uspěli v budování bohaté společnosti, je stále zapotřebí větší společenská soudržnost. Zároveň politik poznamenal, že "minulé dny ukázaly, že mezi mladými lidmi myšlenky, které pomohly porazit komunismus, stále žijí".

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO ) hovořila o tom, že patří k poslední generaci narozené v komunistickém Československu a první vyrůstající ve svobodném světě, v němž je možné vyjadřovat názory či cestovat. Politička hovořila o českém členství v EU a NATO a rozvoji, kterým si země od pádu komunismu prošla. "Jsem ráda, že se naše děti rodí do svobodné země," zdůraznila s tím, že je nutné, aby rodiče dětem význam sametové revoluce připomínali.

Marcel Kolaja (Piráti ) uvedl, že jeho generace nyní žije ve svobodné společnosti, ale musí čelit problému zneužívání nástrojů digitální éry. Zároveň Kolaja také zmínil demonstrace na Letné.

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) uvedla, že poskytne "další úhel pohledu". Podle ní lidé na náměstích v roce 1989 chtěli demokracii, nikoli kapitalismus, o čemž podle ní svědčí tehdejší průzkum.

Konečná uvedla, že lidé měli naději, že "špatnosti skončí", místo toho ale byl "státní majetek rozkraden", ze země se stala "levná montovna" a lidé se navíc nyní potýkají s "astronomickými cenami za bydlení", čelí exekucím a musí se dělat sbírky na léčbu dětí. "Připomínat minulost je možné, ale budoucnost nám to nezlepší," řekla.

V úterý v evropském parlamentu pořádá akci k připomínce 30. výročí sametové revoluce europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Program, jehož součástí je diskuse se zástupci církví a poslanců z ČR, Slovenska, Maďarska a Polska o roli církve ve střední Evropě, bude odpoledne zakončen mší ve štrasburské katedrále.

Loading...
Vstupte do diskuze (140)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama