Práce na jednotě Německa nekončí, zemi se ale daří dobře, zní z Berlína

Ani 30 let po znovusjednocení Německa není země tam, kde by chtěla být, východu se ale hospodářsky daří a překonává i řadu regionů ve Francii, Polsku či České republice. Dnes to k vládní výroční zprávě o stavu německé jednoty prohlásil vládní zmocněnec pro nové spolkové země Marco Wanderwitz. Za rostoucí problém východu Německa označil pravicový extremismus, který vláda nebrala dostatečně vážně.

Německo, ilustrační foto

V mnoha ohledech se východ Německa výrazně přiblížil či dokonce srovnal s celoněmeckým průměrem. Například otázku výše mezd již zmocněnec nevidí jako problém nových spolkových zemí, neboť strukturálně silné i slabé regiony jsou také na severu a jihu. "Už to není čistě východoněmecké téma," řekl. Za pozitivní pak označil to, že hrubý domácí produkt se na východě od roku 1990 zečtyřnásobil, čímž nyní překonává mnohé evropské regiony nejen na východě Evropské unie, ale i na západě.

Velmi dobře si podle Wanderwitze východ počíná v rozvoji infrastruktury, a to nejen dopravní, ale i energetické či zdravotnické. Srovnává se rovněž produktivita práce či úroveň důchodů. "I když nejsme na 100 procentech, tak třeba u důchodů jsme přesáhli 97 procent," řekl. Poukázal zároveň na to, jak v roce 1990 vypadala startovní čára, kdy produktivita zanikající Německé demokratické republiky (NDR) byla v porovnání se západní spolkovou republikou 37procentní a úroveň mezd poloviční.

Výkon ekonomiky nových spolkových zemí, tedy NDR, i se započítáním kdysi rozděleného Berlína, dosahuje nyní 79,1 procenta spolkového průměru. Podle loňské výroční zprávy o německé jednotě to bylo o čtyři procentní body méně. Příjmy východních domácností pak dosahují 88,3 procenta celoněmeckého průměru.

Problémem, který se naopak nedaří řešit, je růst pravicového extremismu na východě, což Wanderwitz vnímá jako ohrožení demokracie. Zatímco podle průzkumů ve starých spolkových zemích považuje demokracii za nejlepší politické uspořádání státu 91 procent lidí, na východě jich je jen 78 procent. Rozdílný je na východě rovněž přístup k cizincům. Podle Wanderwitze je nezbytné, aby se Berlín v této věci více východu věnoval, aby lépe naslouchal starostem a problémům tamních obyvatel a aby rozvojem občanského dialogu zabránil přenosu radikálních světonázorů na další generace.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama