Před 70 lety položil Robert Schuman základní kámen EU

Zabránit další válce mezi dvěma historickými rivaly Francií a Německem spojením jejich hutního a těžebního průmyslu bylo cílem návrhu francouzského ministra zahraničí Roberta Schumana z 9. května 1950.

Robert Schuman: Z 9. května 1950 pochází jeho historické Vyhlášení o novém uspořádání Evropy (tzv. Schumanova deklarace), počínající vznikem Montánní unie, která vyústí do vzniku Evropské federace. Montánní unie samotná byla v Paříži 18. dubna 1951 založena, Schumanovy plány na evropské společenství však ve Francii nenalezly podpory, a tak se Schuman v roce 1952 vzdal svého úřadu.
doporučujeme

Na jeho základě byla rok nato podepsána dohoda o Evropském sdružení uhlí a oceli (ESUO), které se stalo jedním ze základních kamenů dnešní EU. Od roku 1986 je 9. květen slaven jako Den Evropy.

Smlouvu o vytvoření ESUO (Montánní unie) podepsali v dubnu 1951 zástupci Francie, Německa, Itálie, Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Už v březnu 1957 stvrdily tytéž země podpisem vznik Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom). Tyto tři organizace sloučily v roce 1967 své správní orgány, čímž vznikla například Evropská komise, a začaly si říkat Evropská společenství (ES).

Již v roce 1972 se země, stále jen šestičlenného, ES dohodly na vytvoření Evropské unie. Trvalo ale ještě dalších dvacet let, než byla tato hospodářská, měnová a politická unie smluvně zakotvena v maastrichtské smlouvě. Oficiálně ale EU vznikla až v prosinci 2009, kdy začala platit lisabonská smlouva, která dala EU právní subjektivitu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama