Před polským parlamentem se zapálil člověk

U sídla polského parlamentu se dnes odpoledne osmačtyřicetiletý muž polil hořlavinou a zapálil se. "Uhasili jej policisté a kolemjdoucí," uvedla televize TVN 24, podle které policie nyní zjišťuje okolnosti činu.

Polský parlament
doporučujeme

Muž s sebou neměl žádný transparent, nevznášel žádné požadavky, ani se na místě nenašel žádný leták či dopis. Podle listu Gazeta Wyborcza muž při přenášení do sanitky vykřikoval, že neexistuje žádná spravedlnost.

"Událost viděli policisté, kteří spolu s dalšími lidmi nacházejícími se v okolí přiběhli k hořícímu muži a poskytli mu první pomoc," uvedl policejní mluvčí Robert Szumiata. Přivolaná sanitka pak převezla popáleného muže do nemocnice.

Dotyčný podle listu Gazeta Wyborcza přijel na kole k pomníku Zemské armády u budovy dolní komory parlamentu, přistoupil k postávajícím novinářům a zeptal se, zda se věnují investigativní žurnalistice. Podle svědků měl s sebou tašku nasáklou zápalnou látkou. Pak poodešel k pomníku a zapálil se. Když jej přenášeli do sanitky, tak podle očitého svědka na policisty křičel, že není spravedlnosti. Podle lékařů není jeho život v ohrožení. "Zachránit se jej podařilo jen díky rychlé reakci policistů, kteří z něj strhli hořící oblečení," citoval deník očitého svědka.

Podobné incidenty nejsou v Polsku až tak vzácné: loni v dubnu se před sídlem polského premiéra zapálil muž, ale ještě před příjezdem policie jej uhasili pracovníci premiérovy kanceláře. Pak byl převezen do nemocnice. Svědci uvedli, že muž nedaleko místa, kde se zapálil, nechal dopis.

V říjnu 2017 se ve Varšavě před Palácem vědy a kultury zapálil 54letý Piotr Szczensny na protest proti politice vlády národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Po deseti dnech v kritickém stavu zemřel.

Szczensny po sobě zanechal manželku, syna a dceru. Dříve se osm let léčil z depresí. V dopisech na rozloučenou ale podle syna žádal, aby jeho čin nebyl spojován s jeho nemocí.

V listopadu téhož roku se asi čtyřicetiletý muž polil benzinem a zapálil před okresním soudem ve městě Rzeszów na jihovýchodě Polska. Podle lékařů utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Podle prokuratury šlo patrně o sebevraždu. "Nechce se mi žít," říkal policistům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:11 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy