Před polským parlamentem se zapálil člověk

U sídla polského parlamentu se dnes odpoledne osmačtyřicetiletý muž polil hořlavinou a zapálil se. "Uhasili jej policisté a kolemjdoucí," uvedla televize TVN 24, podle které policie nyní zjišťuje okolnosti činu.

Polský parlament
doporučujeme

Muž s sebou neměl žádný transparent, nevznášel žádné požadavky, ani se na místě nenašel žádný leták či dopis. Podle listu Gazeta Wyborcza muž při přenášení do sanitky vykřikoval, že neexistuje žádná spravedlnost.

"Událost viděli policisté, kteří spolu s dalšími lidmi nacházejícími se v okolí přiběhli k hořícímu muži a poskytli mu první pomoc," uvedl policejní mluvčí Robert Szumiata. Přivolaná sanitka pak převezla popáleného muže do nemocnice.

Dotyčný podle listu Gazeta Wyborcza přijel na kole k pomníku Zemské armády u budovy dolní komory parlamentu, přistoupil k postávajícím novinářům a zeptal se, zda se věnují investigativní žurnalistice. Podle svědků měl s sebou tašku nasáklou zápalnou látkou. Pak poodešel k pomníku a zapálil se. Když jej přenášeli do sanitky, tak podle očitého svědka na policisty křičel, že není spravedlnosti. Podle lékařů není jeho život v ohrožení. "Zachránit se jej podařilo jen díky rychlé reakci policistů, kteří z něj strhli hořící oblečení," citoval deník očitého svědka.

Podobné incidenty nejsou v Polsku až tak vzácné: loni v dubnu se před sídlem polského premiéra zapálil muž, ale ještě před příjezdem policie jej uhasili pracovníci premiérovy kanceláře. Pak byl převezen do nemocnice. Svědci uvedli, že muž nedaleko místa, kde se zapálil, nechal dopis.

V říjnu 2017 se ve Varšavě před Palácem vědy a kultury zapálil 54letý Piotr Szczensny na protest proti politice vlády národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Po deseti dnech v kritickém stavu zemřel.

Szczensny po sobě zanechal manželku, syna a dceru. Dříve se osm let léčil z depresí. V dopisech na rozloučenou ale podle syna žádal, aby jeho čin nebyl spojován s jeho nemocí.

V listopadu téhož roku se asi čtyřicetiletý muž polil benzinem a zapálil před okresním soudem ve městě Rzeszów na jihovýchodě Polska. Podle lékařů utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Podle prokuratury šlo patrně o sebevraždu. "Nechce se mi žít," říkal policistům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama