Před summitem o míru zabili na Ukrajině dva vojáky

Dva ukrajinští vojáci přišli o život v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, týden před napjatě očekávanou schůzkou vůdců Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa v Paříži. Informovala o tom dnes agentura AFP. Pařížský summit se má pokusit urovnat konflikt mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a proruskými separatisty.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Vojáci byli podle armádního komuniké zabiti při výbuchu nastražené nálože, když bránili ukrajinské pozice během nájezdu "průzkumné a diverzní skupiny" proruských separatistů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým. "Rozhodně dosáhneme příměří. Ukončí to pláč našich dětí, bolest matek a ztráty našich bratří," napsal na facebooku.

Zelenskyj se má v Paříži poprvé setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Současně se mají konat čtyřstranná jednání s účastí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. V tomto formátu strany naposledy jednaly v roce 2016.

Mírové dohody, uzavřené v Minsku v roce 2015, umožnily výrazně snížit intenzitu bojů, ale jejich politická část zůstává nenaplněna a znepřátelené strany se vzájemně obviňují z odpovědnosti za tento stav.

Ukrajinský prezident dnes, během tréninku na běžícím pásu, obhajoval blížící se jednání s Putinem coby "vůdcem země-agresora" o Donbasu, jak napsal list Ukrajinska pravda. "Tato schůzka je naše vítězství, protože jde o možnost setkání čtyř vůdců, o možnost, která se objevila po třech letech diplomatického ticha a reálného válčení na frontě. Je to velká možnost začít dialog," řekl Zelenskyj. Dodal, že bez dialogu dopadá snaha o zlepšení situace stejně jako běh na běžícím pásu: "ztrácíš kalorie, ale běžíš na místě".

Prezident vybídl Ukrajince, aby nedopřáli sluchu jeho soupeřům, skeptikům a kritikům, a aby ho podpořili ve snaze dojednat mír. "Důvěřujte mi, protože k žádné zradě nedošlo a nemůže dojít. Já ale budu na té schůzce sebevědomější a silnější, pokud si budu vědom, že mi země věří a že za zády mám celý národ," zdůraznil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama