Před summitem o míru zabili na Ukrajině dva vojáky

Dva ukrajinští vojáci přišli o život v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, týden před napjatě očekávanou schůzkou vůdců Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa v Paříži. Informovala o tom dnes agentura AFP. Pařížský summit se má pokusit urovnat konflikt mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a proruskými separatisty.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Vojáci byli podle armádního komuniké zabiti při výbuchu nastražené nálože, když bránili ukrajinské pozice během nájezdu "průzkumné a diverzní skupiny" proruských separatistů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým. "Rozhodně dosáhneme příměří. Ukončí to pláč našich dětí, bolest matek a ztráty našich bratří," napsal na facebooku.

Zelenskyj se má v Paříži poprvé setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Současně se mají konat čtyřstranná jednání s účastí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové. V tomto formátu strany naposledy jednaly v roce 2016.

Mírové dohody, uzavřené v Minsku v roce 2015, umožnily výrazně snížit intenzitu bojů, ale jejich politická část zůstává nenaplněna a znepřátelené strany se vzájemně obviňují z odpovědnosti za tento stav.

Ukrajinský prezident dnes, během tréninku na běžícím pásu, obhajoval blížící se jednání s Putinem coby "vůdcem země-agresora" o Donbasu, jak napsal list Ukrajinska pravda. "Tato schůzka je naše vítězství, protože jde o možnost setkání čtyř vůdců, o možnost, která se objevila po třech letech diplomatického ticha a reálného válčení na frontě. Je to velká možnost začít dialog," řekl Zelenskyj. Dodal, že bez dialogu dopadá snaha o zlepšení situace stejně jako běh na běžícím pásu: "ztrácíš kalorie, ale běžíš na místě".

Prezident vybídl Ukrajince, aby nedopřáli sluchu jeho soupeřům, skeptikům a kritikům, a aby ho podpořili ve snaze dojednat mír. "Důvěřujte mi, protože k žádné zradě nedošlo a nemůže dojít. Já ale budu na té schůzce sebevědomější a silnější, pokud si budu vědom, že mi země věří a že za zády mám celý národ," zdůraznil.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 14:59 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Brexit je nevyhnutelný. Jak zareaguje Německo na vítězství Johnsona?

13.12.2019 14:58 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) blahopřála lídrovi britských konzervativců Borisovi…

"Jdu vás zabít!" Policisté v Paříži zastřelili Maročana, který je…

13.12.2019 14:25 Aktualizováno Pařížští policisté dnes zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem.…

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 13:47 Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama