Předběžné výsledky: AfD se do hamburského parlamentu dostala jen těsně, pohoršila si CDU

Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) se navzdory původním odhadům dostala do regionálního parlamentu v Hamburku. Vyplývá to z předběžných výsledků nedělních zemských voleb, o kterých dnes informovala agentura DPA. Hlasování vyhrála s jasnou převahou sociální demokracie (SPD), na druhém místě skončili Zelení. Třetí místo křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové německá média označují za debakl.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Druhému největšímu německému městu, které je zároveň spolkovou zemí, vládne posledních pět let koaliční vláda SPD a Zelených. Tyto strany získaly v nedělních volbách nejvíce hlasů.

Podle předběžných výsledků dostali sociální demokraté 39 procent a zelení 24,2 procenta hlasů. Křesťanskodemokratická unie (CDU) zaznamenala nejhorší výsledek za téměř 70 let a skončila s 11,2 procenty hlasů až na třetím místě.

Oproti prvním odhadům se do regionálního parlamentu severoněmeckého města dostane i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která získala 5,3 procenta hlasů a skončila po straně Levice (9,1 procenta) na pátém místě. Uvedl to server tagesspiegel.de.

Nejistá je budoucnost liberální Svobodné demokratické strany (FDP). Podle předběžných výsledků těsně překonala pětiprocentní hranici. V jednom z hamburských volebních obvodů se ale objevily nesrovnalosti při sčítání, a je tak možné, že nakonec zůstane těsně před branami sněmu.

Severoněmecké hanzovní město tedy zřejmě dál povede koalice SPD a Zelených pod vedením čtyřiapadesátiletého primátora Petera Tschentschera (SPD). Ten už dnes prohlásil, že pokračování koalice "je nasnadě". Politologové ale očekávají složitá jednání. Zelení totiž oproti předchozím volbám svou podporu téměř zdvojnásobili, a budou tak zřejmě chtít zvýšit i svůj vliv v budoucí koalici.

Hamburské zemské volby se konaly nedlouho po krizi v jiné spolkové zemi - středoněmeckém Durynsku. Zde uspěl při volbě ministerského předsedy kandidát FDP Thomas Kemmerich, pro kterého hlasovali kromě FDP a CDU i politici AfD. Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

Na německé politické scéně to vyvolalo bouři nevole. Annegret Krampová-Karrenbauerová v reakci na to oznámila, že rezignuje na post předsedkyně CDU a svou funkci dal k dispozici i předseda FDP Christian Lindner. Tomu už ale spolustraníci vyjádřili důvěru, a stranu tak povede dál.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko kritizuje údajné lži, které o něm šíří jistí politici EU

05.04.2020 17:00 Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes kritizoval údajné lži, které podle něho o novém…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 16:12 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Itálie se chystá rušit opatření kolem koronaviru, datum nestanoví

05.04.2020 16:06 Itálie připravuje plán na postupné rušení omezení přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru.…

Útok na jihu Francie je vyšetřován jako terorismus, policie zatkla dalšího…

05.04.2020 15:49 Francouzská policie zadržela již třetího Súdánce v souvislosti se sobotním útokem na jihovýchodě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy