Předběžné výsledky: AfD se do hamburského parlamentu dostala jen těsně, pohoršila si CDU

Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) se navzdory původním odhadům dostala do regionálního parlamentu v Hamburku. Vyplývá to z předběžných výsledků nedělních zemských voleb, o kterých dnes informovala agentura DPA. Hlasování vyhrála s jasnou převahou sociální demokracie (SPD), na druhém místě skončili Zelení. Třetí místo křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové německá média označují za debakl.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Druhému největšímu německému městu, které je zároveň spolkovou zemí, vládne posledních pět let koaliční vláda SPD a Zelených. Tyto strany získaly v nedělních volbách nejvíce hlasů.

Podle předběžných výsledků dostali sociální demokraté 39 procent a zelení 24,2 procenta hlasů. Křesťanskodemokratická unie (CDU) zaznamenala nejhorší výsledek za téměř 70 let a skončila s 11,2 procenty hlasů až na třetím místě.

Oproti prvním odhadům se do regionálního parlamentu severoněmeckého města dostane i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která získala 5,3 procenta hlasů a skončila po straně Levice (9,1 procenta) na pátém místě. Uvedl to server tagesspiegel.de.

Nejistá je budoucnost liberální Svobodné demokratické strany (FDP). Podle předběžných výsledků těsně překonala pětiprocentní hranici. V jednom z hamburských volebních obvodů se ale objevily nesrovnalosti při sčítání, a je tak možné, že nakonec zůstane těsně před branami sněmu.

Severoněmecké hanzovní město tedy zřejmě dál povede koalice SPD a Zelených pod vedením čtyřiapadesátiletého primátora Petera Tschentschera (SPD). Ten už dnes prohlásil, že pokračování koalice "je nasnadě". Politologové ale očekávají složitá jednání. Zelení totiž oproti předchozím volbám svou podporu téměř zdvojnásobili, a budou tak zřejmě chtít zvýšit i svůj vliv v budoucí koalici.

Hamburské zemské volby se konaly nedlouho po krizi v jiné spolkové zemi - středoněmeckém Durynsku. Zde uspěl při volbě ministerského předsedy kandidát FDP Thomas Kemmerich, pro kterého hlasovali kromě FDP a CDU i politici AfD. Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

Na německé politické scéně to vyvolalo bouři nevole. Annegret Krampová-Karrenbauerová v reakci na to oznámila, že rezignuje na post předsedkyně CDU a svou funkci dal k dispozici i předseda FDP Christian Lindner. Tomu už ale spolustraníci vyjádřili důvěru, a stranu tak povede dál.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Frontex se podle médií podílí na nelegální praxi v Egejském moři

24.10.2020 13:11 Agentura Evropské unie pro ochranu vnějších hranic Frontex se podílela v některých případech na…

Slovensko hlásí rekordních 2890 nakažených

24.10.2020 12:48 Slovensko zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy…

Migrace do zemí OECD se kvůli koronaviru podstatně snížila

24.10.2020 11:22 Migrace do členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) byla kvůli…

Polský prezident Duda se nakazil koronavirem

24.10.2020 09:30 Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. Oznámil to dnes na twitteru jeho mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama