Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší

Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov. Především o těchto bodech se zřejmě povedou spory při vyjednávání o novém partnerství EU a Británie, které v Bruselu začne už po víkendu. Analýzy předpovídají vypjaté rozhovory, neboť čerstvě zveřejněné vyjednávací mandáty se sice v některých ohledech podobají, u řady témat se ale představy unie a Londýna výrazně rozchází.

Podle agentury Reuters lze obecně říci, že Británie chce po přechodném období brexitu výrazně volnější vazby na EU, než jaké by si přála "sedmadvacítka". Britský premiér Boris Johnson hovoří o "dohodě o volném obchodu ve stylu Kanady" a jeho vláda ohlašuje zavedení hraničních kontrol, Brusel se zase drží plánu z "politické deklarace" přijaté současně s brexitovou dohodou.

"EU v úterý zveřejnila svůj vyjednávací mandát, který po pohledu na pomyslný koláč budoucích vztahů s Británií v zásadě vyhlašuje: 'Chceme jej celý pro sebe'. Ve čtvrtek zveřejnila své návrhy (britská) vláda, která se podívala na stejný koláč a řekla: 'Ne, je celý náš.' V jisté fázi budou muset obě strany rozhodnout o tom, jak ten koláč rozdělit, jinak z něj nebudou mít vůbec nic," komentuje vývoj deník The Times.

Zásadním problémem je rozsah společných pravidel týkajících se hospodářské soutěže, o nichž se souhrnně hovoří jako o opatřeních pro zajištění "rovného hracího pole". Součástí tohoto balíčku mohou být standardy pro ochranu životního prostředí či práv zaměstnanců, dále záruky ohledně dumpingu či státní podpory pro firmy, přičemž v určité míře jsou společná pravidla běžnou součástí obchodních dohod.

EU aktuálně požaduje poměrně striktně vymezené "hrací pole" včetně daňové politiky a záruk o "nulovém dumpingu" a odvolává se při tom na zmíněnou politickou deklaraci. Ta však není právně závazná a Londýn nyní odmítá pokračující působnost unijních regulací a hovoří o "plné hospodářské a politické nezávislosti". Avizoval nicméně, že nehodlá snižovat standardy kolem pracovních podmínek a ochrany přírody.

Představy obou stran se rozchází i v tom, kdo by měl na dodržování takovýchto pravidel dohlížet. Británie podle vyjednávacího mandátu nepřistoupí na ujednání, které by jakékoli unijní instituci včetně Soudního dvora EU umožňovalo zasahovat do místního dění.

"Dalším problémovým bodem bude pravděpodobně rybolov," napsala agentura AP. Ačkoli toto odvětví tvoří prakticky zanedbatelnou část britské ekonomiky, bývá označováno za "srdcovou záležitost" stoupenců brexitu. Současná vyjednávací pozice EU předpokládá zachování stávajícího přístupu unijních rybářů do britských vod, Johnsonova vláda ale navrhuje nový systém, při kterém by se každý rok dojednávaly nové kvóty.

Podobná situace nastává v souvislosti s finančními službami, kde zase Británie mimo jiné požaduje "právně závazné" záruky ohledně přístupu na finanční trh EU. Brusel zatím zmiňuje pouze "dobrovolnou" spolupráci a uvádí, že jakékoli budoucí kopírování britských kroků by bylo časově omezené a výsledkem posuzování jednotlivých případů.

Problémy se rýsují i jinde, například v souvislosti s harmonogramem jednání či pravidly pro Severní Irsko, současné požadavky ale zároveň představují pouze výchozí pozice obou stran. "I přes tvrdou rétoriku mají obě strany prostor pro dohodu," píše AP.

"Kompromis bude bezpochyby složitý," hodnotil expert na mezinárodní obchod z výzkumného institutu Centre for European Reform Sam Lowe. Podle něj je ale relativně překvapivé, "jak moc se pozice EU a Spojeného království shodují pokud jde o povahu eventuální obchodní dohody".

Další uznávaný analytik David Henig byl v anketě deníku Financial Times o něco skeptičtější. "Dokážu si představit, jak by se mohla najít dohoda. Ovšem nejsem si jistý, zda jedna i druhá strana tu dohodu chce natolik, aby učinila příslušné kompromisy. A času je strašlivě málo, budou-li rozhovory poznačeny špatnými politickými vztahy a komunikací," řekl.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy