Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat nerozhodnuté voliče, kterých do posledních okamžiků zůstává podle průzkumů až 40 procent.

Konzervativní unie CDU/CSU

Dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes naposledy na společném mítinku podpořila kancléřského kandidáta své konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta. Jeho sociálnědemokratický rival Olaf Scholz pak na setkání s voliči zopakoval, že by si přál vládní koalici se Zelenými.

Merkelová v Laschetových rodných Cáchách zdůraznila, že unie CDU/CSU je zárukou německé stability. "Zítra (v neděli) se bude rozhodovat o tom, zda si Německo zachová stabilitu," řekla kancléřka. Zopakovala své páteční tvrzení, že není jedno, kdo bude v Německu vládnout. Tím správným kancléřem bude podle ní Laschet, který je nyní premiérem v Severním Porýní-Vestfálsku, což je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německá spolková země. Zdůraznila, že Laschet je přesvědčený Evropan, jehož politika je založena na hledání kompromisů a spojování táborů s odlišnými názory.

Laschet, jehož unie CDU/CSU čelí kritice za nedostatečné klimatické plány, přislíbil rychlejší zavádění obnovitelných energetických zdrojů. "V Německu jsme příliš pomalí," řekl s tím, že pokud chce země dodržet hodnotu globálního oteplení maximálně o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období, musí své úsilí vystupňovat a jednat rychleji. K hodnotě 1,5 Celsia se chtějí co nejvíce přiblížit signatáři pařížské klimatické dohody z roku 2015 včetně Německa.

Scholz se dnes s voliči sešel v Postupimi, kde žije a kde usiluje o poslanecký mandát. Voliče vyzval, aby hlasovali pro sociální demokracii (SPD), aby se stala dostatečně silnou stranou. Podle průzkumů SPD těsně vede před CDU/CSU, ale vítězství ani jedné straně nemusí zajistit kancléřský post. O kancléři rozhodnou povolební koaliční jednání. Scholz opětovně prohlásil, že by si přál vytvořit vládu se Zelenými, o jejichž přízeň zcela jistě bude usilovat i unie CDU/CSU.

Scholz přislíbil, že pokud bude sestavovat vládu, pozve do ní jako ministry jen ty osobnosti, které dobře zná. Dodal, že jeho kabinet bude co do počtu mužů a žen vyrovnaný.

Ačkoli strany formálně ukončily předvolební kampaně v pátek, dnes v agitaci pokračovaly. Nerozhodnutých je totiž nezvykle mnoho, podle průzkumů až 40 procent z 60,4 milionu oprávněných voličů. Jedním z nich je otec dvou dětí Christian, který žije v berlínské čtvrti Hansaviertel. Christian, který se živí jako lektor a který se pracovně věnuje ekologickým tématům, vybírá mezi Zelenými a Křesťanskodemokratickou unií (CDU). V rozhovoru s ČTK dnes řekl, že to vypadá, že se možná rozhodne až ve volební místnosti.

"Kvůli ekologickým tématům chci volit Zelené, zároveň bych si ale jako kancléře přál Lascheta," řekl Christian. Obává se, že pokud by podpořil Zelené, oslabil by Lascheta, který o kancléřský úřad soupeří se Scholzem. Přitom ale chce, aby ekologická strana z voleb vzešla dostatečně silná, aby v případné koalici s CDU/CSU měla dostatečně zvučný hlas. "Je to oříšek a pořád nad tím přemýšlím," dodal.

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Související:

Právě se děje

reklama