Předvolební kampaně končí. Německé strany dnes naposledy lákaly voliče

Německé politické strany využily zbývající den do parlamentních voleb, aby se pokusily získat nerozhodnuté voliče, kterých do posledních okamžiků zůstává podle průzkumů až 40 procent.

Konzervativní unie CDU/CSU

Dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes naposledy na společném mítinku podpořila kancléřského kandidáta své konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta. Jeho sociálnědemokratický rival Olaf Scholz pak na setkání s voliči zopakoval, že by si přál vládní koalici se Zelenými.

Merkelová v Laschetových rodných Cáchách zdůraznila, že unie CDU/CSU je zárukou německé stability. "Zítra (v neděli) se bude rozhodovat o tom, zda si Německo zachová stabilitu," řekla kancléřka. Zopakovala své páteční tvrzení, že není jedno, kdo bude v Německu vládnout. Tím správným kancléřem bude podle ní Laschet, který je nyní premiérem v Severním Porýní-Vestfálsku, což je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německá spolková země. Zdůraznila, že Laschet je přesvědčený Evropan, jehož politika je založena na hledání kompromisů a spojování táborů s odlišnými názory.

Laschet, jehož unie CDU/CSU čelí kritice za nedostatečné klimatické plány, přislíbil rychlejší zavádění obnovitelných energetických zdrojů. "V Německu jsme příliš pomalí," řekl s tím, že pokud chce země dodržet hodnotu globálního oteplení maximálně o 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období, musí své úsilí vystupňovat a jednat rychleji. K hodnotě 1,5 Celsia se chtějí co nejvíce přiblížit signatáři pařížské klimatické dohody z roku 2015 včetně Německa.

Scholz se dnes s voliči sešel v Postupimi, kde žije a kde usiluje o poslanecký mandát. Voliče vyzval, aby hlasovali pro sociální demokracii (SPD), aby se stala dostatečně silnou stranou. Podle průzkumů SPD těsně vede před CDU/CSU, ale vítězství ani jedné straně nemusí zajistit kancléřský post. O kancléři rozhodnou povolební koaliční jednání. Scholz opětovně prohlásil, že by si přál vytvořit vládu se Zelenými, o jejichž přízeň zcela jistě bude usilovat i unie CDU/CSU.

Scholz přislíbil, že pokud bude sestavovat vládu, pozve do ní jako ministry jen ty osobnosti, které dobře zná. Dodal, že jeho kabinet bude co do počtu mužů a žen vyrovnaný.

Ačkoli strany formálně ukončily předvolební kampaně v pátek, dnes v agitaci pokračovaly. Nerozhodnutých je totiž nezvykle mnoho, podle průzkumů až 40 procent z 60,4 milionu oprávněných voličů. Jedním z nich je otec dvou dětí Christian, který žije v berlínské čtvrti Hansaviertel. Christian, který se živí jako lektor a který se pracovně věnuje ekologickým tématům, vybírá mezi Zelenými a Křesťanskodemokratickou unií (CDU). V rozhovoru s ČTK dnes řekl, že to vypadá, že se možná rozhodne až ve volební místnosti.

"Kvůli ekologickým tématům chci volit Zelené, zároveň bych si ale jako kancléře přál Lascheta," řekl Christian. Obává se, že pokud by podpořil Zelené, oslabil by Lascheta, který o kancléřský úřad soupeří se Scholzem. Přitom ale chce, aby ekologická strana z voleb vzešla dostatečně silná, aby v případné koalici s CDU/CSU měla dostatečně zvučný hlas. "Je to oříšek a pořád nad tím přemýšlím," dodal.

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Pfizer a BioNTech podaly u EMA žádost o schválení vakcíny pro děti od pěti…

15.10.2021 16:40 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech podaly Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA)…

Předsedové SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit jednání o nové koalici

15.10.2021 14:11 Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí…

Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

15.10.2021 12:34 Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé…

Polsko se obává, že přijde o miliardy eur od Evropské unie

15.10.2021 11:41 Osud desítek miliard eur ve fondech Evropské unie určených pro Polsko je na vážkách a po konfliktu…

Rakouské státní zastupitelství žádá parlament o vydání exkancléře Kurze

15.10.2021 11:18 Rakouské státní zastupitelství vyšetřující případy hospodářské trestné činnosti a korupce (WKStA)…

Slovenské nemocnice mají v souvislosti s koronavirem nejvíce pacientů od…

15.10.2021 11:14 Na pětiměsíční maximum stoupl na Slovensku počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti…

Francouzští socialisté si vybrali Hidalgovou jako svou kandidátku na…

15.10.2021 10:28 Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrála s velkým rozdílem starostka Paříže Anne…

Německo hlásí nových 11.518 případů koronaviru

15.10.2021 07:59 V Německu se za uplynulý den prokázalo 11.518 nových případů koronaviru, tedy zhruba o tisíc více…

MONITOR: Polexit by byl sebevraždou a politici to vědí, píše prestižní…

15.10.2021 00:01 Slogan "Zůstáváme!" proklamoval volbu více než stovky tisíc demonstrantů, kteří v neděli…

Související:

Právě se děje

reklama