"Překvapivé rozhodnutí, Slovensko šokováno." Tisk komentuje verdikt v kauze Kuciak

Nečekaný verdikt a rozhodnutí, po kterém zůstává více pochybností, než by bylo zdrávo, komentoval dnes slovenský tisk čtvrteční rozhodnutí soudu první instance, který zprostil obžaloby dva ze tří zbylých stíhaných v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Marian Kočner
doporučujeme

Po odvolání prokurátora se nejsledovanější soudní kauzou v novodobých dějinách země bude zabývat nejvyšší soud.

"Překvapivé rozhodnutí. Slovensko šokováno. Toto rozhodnutí ve velmi sledovaném případu způsobilo na Slovensku bouři nevole," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas k verdiktu, kterým trestní senát osvobodil podnikatele Mariana Kočnera stíhaného z objednávky Kuciakovy vraždy a Alenu Zsuzsovou ze zprostředkování tohoto zločinu. Odsoudil pouze žalovaného vrahova komplice Tomáše Szabóa.

"Nelze se divit, že rodiče Jána Kuciaka i Martiny Kušnírové jsou z tohoto verdiktu zdrceni a veřejnost v šoku. Dlouhé měsíce jsme žili v přesvědčení, že objednavatelem je Kočner, a je jen otázkou času, kdy to potvrdí i soud," uvedl list Pravda. Dodal ovšem, že ačkoliv se verdikt senátu nemusí líbit, o vině stále rozhodují soudy.

List Pravda označil za zvláštní skutečnost, že soud uvěřil výpovědi jednoho z již dříve odsouzených v kauze Kuciakovy vraždy proti odsouzenému Szabóovi, ale zároveň jeho výpověď proti Zsuzsové už nebral v úvahu. Stejně mohou podle listu existovat pochybnosti, zda řetězec nepřímých důkazů a indicií nebyl pro verdikt dostačující.

"Důvěra veřejnosti v soudní moc je natolik nahlodaná, že s osvobozujícím verdiktem pro Kočnera bude veřejnost velmi dlouho bojovat. A proto musí soud velmi důkladně vysvětlovat," napsal list Sme, který na titulní stránce otiskl fotografii rodičů Kuciaka a Kušnírové s nápisem "Na spravedlnost stále čekají".

"Osvobození Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové je rána, která se bude hojit jen velmi těžce. V tomto případu jde o mnohem více než jen o dvě odporné vraždy. Ve hře je, zda lze věřit spravedlnosti na Slovensku," soudí list Denník N. Za nepochopitelnou označil skutečnost, že soud ve všem převzal verzi vražd, jak je opsala prokuratura, ovšem s jednou výjimkou - Kočnera a Zsuzsovou osvobodil.

Podle listu Plus jeden deň jsou nejčastějšími reakcemi po vynesení soudního verdiktu v kauze vraždy dvou mladých lidí šok, zděšení, ale i slova o nedostatku přímých důkazů.

Deník Hospodárske noviny zase za pochopitelné označil deziluzi, zklamání a hněv, který verdikt přinesl. Podle listu ale soudcům nelze vytknout, pokud uplatnili zásadu, že v případě pochybností má být rozhodnutí ve prospěch obviněného.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaměstnankyně Charlie Hebdo musela během 10 minut opustit domov, výhrůžky…

22.09.2020 13:28 Členka vedení francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týden opustit svůj…

Pandemie covid-19 změnila drogovou scénu. Zpráva EMCDDA si všímá i situace…

22.09.2020 12:27 Bezpečnostní složky v Evropě zadržují čím dál častěji velké zásilky drog a v rámci drogového…

Rakousko prohrálo. Soud EU zamítl žalobu kvůli britské jaderné elektrárně…

22.09.2020 11:00 Soudní dvůr Evropské unie dnes definitivně zamítl rakouskou žalobu kvůli schválené státní podpoře…

Salvini neuspěl ve volebním souboji o Toskánsko, podpora populistické Ligy…

22.09.2020 10:37 Šéf nejpopulárnější italské strany Liga Matteo Salvini neuspěl v ostře sledovaném souboji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama