Premiér Chorvatska má covid-19, země hlásí rekordní počet úmrtí

Chorvatský premiér Andrej Plenković se nakazil koronavirem. S odvoláním na mluvčího vlády o tom dnes informovala místní média. Již od soboty byl Plenković v izolaci, neboť nákaza se potvrdila u jeho manželky. Chorvatsko dnes zaznamenalo nejvyšší počet zemřelých s covidem-19 od začátku epidemie.

Andrej Plenković
doporučujeme

"Na doporučení epidemiologů se předseda vlády Andrej Plenković v pondělí opět podrobil testu na přítomnost koronaviru a nález byl pozitivní," uvedl mluvčí s tím, že premiér se cítí dobře. Předchozí test provedený o víkendu vyšel Plenkovičovi negativně.

V izolaci stráví předseda vlády nejméně deset dní. Dnešní zasedání kabinetu vedl z podkroví svého domu, kam se v neděli uchýlil do karantény po zjištění nákazy u své manželky.

Plenkovičovi se koronavirus až dosud vyhýbal, ačkoliv se infekce několikrát vyskytla v jeho bezprostředním okolí, připomíná server index.hr. Při letním tenisovém turnaji v Zadaru se osobně sešel se světovou jedničkou Novakem Djokovičem, který nedlouho poté oznámil, že má covid-19. Ačkoliv kamery Plenkoviče zachytily, jak tenisového šampiona poplácává po rameni, v době vrcholící předvolební kampaně odmítl odejít do karantény.

Dvakrát testován na koronavirus byl Plenković i v posledních týdnech, kdy se infekce objevila přímo v jeho vládním týmu. Covidem-19 dosud onemocněli tři členové chorvatské vlády, včetně ministra zdravotnictví Viliho Beroše.

Přibližně čtyřmilionové Chorvatsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 1830 nových případů koronaviru, uvedl dnes krizový štáb. Na 74 pacientů s covidem-19 zemřelo, což je podle agentury Hina nejvíce od počátku epidemie v zemi. Dosavadním maximem bylo 57 z 20. listopadu.

Celkově se koronavirem v Chorvatsku infikovalo 128.442 osob a 1786 jich komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo. V nemocnicích je momentálně 2358 pacientů, z nichž 255 je připojeno k plicní ventilaci.

Chorvatský zdravotní systém se nyní pohybuje na hranici přetížení, kvůli nedostatku lůžek museli zdravotníci v uplynulých dnech začít umísťovat první pacienty do stanů. V sobotu začala přijímat první pacienty s covidem-19 improvizovaná nemocnice v záhřebské sportovní hale.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama