Premiér Johnson a vyzyvatel Corbyn se o voliče utkají i v televizní debatě

Britský premiér Boris Johnson a opoziční lídr Jeremy Corbyn se 19. listopadu utkají v předvolební televizní debatě. Informovala o tom dnes stanice ITV, která pořad odvysílá. Kromě debaty lídrů dvou nejsilnějších stran - konzervativců a labouristů - chystá ITV také program s účastí zástupců dalších menších politických uskupení. Předčasné parlamentní volby budou v Británii 12. prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson, ilustrační fotografie
doporučujeme

Debata lídra konzervativců Johnsona a labouristů Corbyna se bude přenášet živě. Moderovat ji bude Julie Etchinghamová. Po skončení přenosu ITV odvysílá pořad, ve kterém budou střet premiéra s lídrem opozice komentovat i zástupci menších politických stran - Liberálních demokratů, Strany pro brexit, Skotské národní strany (SNP) a Strany zelených. Nabídnout budou moci divákům také svá alternativní politická řešení.

Corbyn ve čtvrtek Johnsona vyzval k účasti na předvolební debatě. Dnes v reakci na oznámení televize ITV na twitteru uvedl, že je rád, že premiér "přijal naši výzvu". "Volba nemůže být jasnější: Konzervativci Borise Johnsona, chránící několik málo privilegovaných, nebo labouristická vláda, která je na straně mnoha," dodal levicový lídr.

Také Johnson na twitteru napsal, že se na debatu s Corbynem těší. Hodlá v ní přesvědčovat, že je třeba dokončit brexit a pracovat na dalších prioritách obyvatel Británie. Těmi jsou podle něj zdravotnictví, školství a boj proti kriminalitě a rostoucím nákladům na život.

Kromě debaty Johnsona s Corbynem chystá ITV také debatu zástupců konzervativců, labouristů, liberálních demokratů, SNP, Strany pro brexit a velšské strany Plaid Cymru, do které by měli přijít jejich lídři či jiné "vysoce postavené osobnosti". Zvláštní debaty jsou plánované pro Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Debaty lídrů dvou nejsilnějších stran televize nabídly i před volbami v roce 2010 a 2015. Před hlasováním v roce 2017 odmítla tehdejší premiérka Theresa Mayová do pořadu s Jeremym Corbynem přijít a dala přednost "setkání s voliči". V debatě ji tehdy na BBC zastoupila ministryně vnitra Amber Ruddová.

Předčasné parlamentní volby schválil britský parlament tento týden. Vyvolala je vláda premiéra Johnsona ve snaze vyřešit pat, který nastal kolem plánovaného brexitu, tedy britského odchodu z EU.

Dnešek měl být prvním dnem Británie mimo Evropskou unii od vstupu do evropského bloku v 70. letech minulého století. Termín odchodu byl ale z 31. října přesunut, nyní nejpozději na 31. ledna 2020.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Stanou obžalovaní před soudem? Brzy padne rozhodnutí

20.11.2019 10:58 Slovenský soud bude v prosinci rozhodovat o tom, zda přijme obžalobu v případu loňské vraždy…

Čínská tajná policie krutě mučila britského diplomata? Kauza má vážnou…

20.11.2019 10:47 Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské…

Smrtící útok: Syna německého exprezidenta ubodal 57letý muž, motiv je…

20.11.2019 10:02 Muži, který v úterý večer při lékařské přednášce v Berlíně ubodal 59letého primáře Fritze von…

Inventura v muzeu se změnila v drama, zasahovali pyrotechnici

20.11.2019 08:56 Zaměstnanci muzea v obci Espalion na jihu Francie objevili při inventuře na půdě bedny s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama