Premiér Pellegrini nepadne, slovenská koalice zablokovala schůzi poslanců

Poslanci slovenské vládní koalice dnes pomocí obstrukce zablokovali jednání parlamentu o opozičním návrhu na vyslovení nedůvěry premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celé vládě. Šéf sněmovny Andrej Danko následně jednání o tomto návrhu opozičních stran odložil na příští týden.

Přidejte svůj názor

Peter Pellegrini
doporučujeme

Opozice minulý týden navrhla odvolat premiéra Pellegriniho kvůli tomu, že se nezasadil o odvolání státní tajemnice (náměstkyně) ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské.

Ta byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Ona sama už dříve v tomto týdnu ohlásila rezignaci, opakovaně ale popírá, že by s Kočnerem komunikovala.

Koalice má ve slovenském parlamentu těsnou většinu. Její poslanci se v úvodu mimořádné schůze o odvolání premiéra elektronicky nepřihlašovali jako přítomní na jednání, byť řada z nich byla v zasedacím sále sněmovny. Jednání Národní rady o odvolání předsedy vlády tak nemohlo začít.

Z vyjádření Danka i Pellegriniho vyplývá, že koalice přistoupila k obstrukci kvůli tomu, že ve sněmovně nebyli všichni opoziční poslanci, kteří se pod návrh na odvolání premiéra podepsali. "Chci jasně říct, že ani já, ani ministři a ministryně, se nebojí tohoto návrhu. My jsme připraveni. Pokud se někdo podepíše pod svolání schůze a neobtěžuje se přijít do práce, tak je to jeho ostuda," řekl novinářům Pellegrini.

K zahájení schůze se nejprve musí v elektronickém systému sněmovny zaregistrovat více než polovina ze 150 členů sněmovny, což se tentokrát nestalo.

Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Podle médií si Jankovská vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv. Nyní už bývalá politička, která se po rezignaci z postu náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti chce vrátit do funkce soudkyně, neupřesnila, zda policii odevzdala jiný přístroj než ten, který používala v minulosti.

Jankovskou do vysoké funkce na ministerstvu spravedlnosti navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Místopředseda Směru-SD Pellegrini nastoupil do čela slovenské vlády po té, co z funkce premiéra loni v březnu odstoupil šéf sociálních demokratů Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho partnerky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama