Premiérova podpora Trumpovi působí rozkol ve slovinské vládě

Předčasná gratulace Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách i ostrá kritika, kterou konzervativní slovinský premiér Janez Janša adresoval příštímu šéfovi Bílého domu Joeu Bidenovi působí v Lublani rozkol ve vládě. Po opozici se na Janšu snáší odsudky i z řad jeho koaličních partnerů, informovala dnes agentura APA.

Janez Janša

Bývalý slovinský prezident Danilo Türk vyzval Janšu, aby se za svá vyjádření na twitteru omluvil. "Tweety šéfa vlády byly velice nevhodné, nepromyšlené a škodlivé pro Slovinsko," řekl Türk v televizním rozhovoru. Podle něj bylo "velmi urážlivé", když Janša napsal, že by Biden byl nejslabším prezidentem v dějinách. "Bylo by namístě, aby se předseda vlády přinejmenším omluvil - nově zvolenému prezidentovi i slovinské veřejnosti," dodal.

Türk odkazoval na Janšův komentář na twitteru, kterým nedlouho před volbami v USA podpořil stávajícího prezidenta Trumpa a dehonestoval jeho vyzyvatele Bidena. Záhy po skončení hlasování, když předběžné výsledky naznačovaly Trumpovo vítězství, Janša na stejné platformě přispěchal s gratulací Trumpovi ke znovuzvolení. Stejně jako Trump pak zpochybnil následné průběžné výsledky voleb, které vítězství přisuzují Bidenovi. Kritizoval rovněž cizí státníky, že bývalému viceprezidentovi USA již blahopřáli.

"Komunikace na twitteru, kterou jsme viděli - na jedné straně povzbuzování, na druhé ponižování - není určitě přiměřená. Je nediplomatická a nepřispívá k posílení vztahů s USA," uvedl již v sobotu předseda slovinského parlamentu Igor Zorčič, který je zároveň šéfem vládní Strany moderního středu (SMC). Šéfka poslaneckého klubu SMC Janja Slugaová oznámila, že chce věc řešit na koaliční úrovni. "Být fanouškem nepatří k funkci předsedy vlády," řekla.

Za "neužitečné" pro Slovinsko označil Janšovy výroky i vicepremiér a ministr obrany Matej Tonin, který je předsedou koaliční strany Nové Slovinsko (NSi). "Čas ukáže, zda nás to poškodí," řekl v nedělním interview v televizi s tím, že "v demokracii by se měl výsledek voleb přijmout a vítězi poblahopřát".

Janšova soukromá prohlášení na twitteru podrobil kritice i šéf koaliční strany důchodců (DeSUS) a současně ministr zdravotnictví Tomaž Gantar. Podle něj mohou být chybně vykládána jako stanovisko celého Slovinska.

Janša dosud Binovi nepoblahopřál a nadále na twitteru sdílí příspěvky o údajných volebních podvodech v USA, na které poukazuje i Trump a jeho tým. Žádné pochybení tohoto druhu se dosud nepodařilo prokázat. Vícero slovinských politiků, včetně Zorčiče, Tonina či prezidenta Boruta Pahora, již Bidenovi gratulovalo.

V minulých dnech Janšovy tweety důrazně odsoudila i opozice. "Taková osoba se nehodí na to, aby působila v čele vlády a aby příští rok vedla Radu Evropské unie," uvedla v prohlášení levicová opoziční koalice KUL. Janša podle ní svými prohlášeními pozbyl "jakékoli důvěryhodnosti".

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

Související:

Právě se děje