Přepíše Německo ústavu? Sílí hlasy, aby se odstranil termín "rasa"

V Německu sílí hlasy, aby se z ústavy odstranil pojem rasy. Podle politiků opozičních Zelených, kteří s iniciativou přišli, ale i řady členů dalších stran je v dnešní době přežitkem, který nemá v základním zákoně co dělat. Debata o tématu je reakcí na masové demonstrace ve Spojených státech vyvolané květnovou smrtí černocha George Floyda při policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

Black lives matter
doporučujeme

Diskutovaný výraz je obsažen ve třetím článku německé ústavy, který mimo jiné stanoví, že nikdo nesmí být znevýhodněn kvůli svému pohlaví, původu, rase, jazyku nebo náboženskému a politickému přesvědčení.

"Je načase, abychom se odnaučili rasismu. Všichni," je přesvědčen předseda Zelených Robert Habeck. "Důležitým signálem pro to by bylo odstranit pojem rasy z ústavy," vyjádřil své přesvědčení v článku, který se stranickou kolegyní Aminatou Touréovou publikoval v pondělí v listu tageszeitung. "Neexistují žádné rasy. Existují lidé," zdůraznili oba politici, jejichž výzva v Německu vyvolala řadu souhlasných reakcí.

"Zastaralý pojem rasy nemá v ústavě co dělat, musí ze třetího článku zmizet. Žádné rasy neexistují, přála bych si, aby to bylo jasné i v naší německé ústavě," nechala se slyšet například místopředsedkyně vládní sociální demokracie (SPD) Serpil Midyatliová.

Souhlas vyjádřili i zástupci opoziční Levice. Místopředseda taktéž opozičních svobodných demokratů (FDP) Marco Buschmann rovnou navrhl pojem rasa nahradit souslovím "etnický původ", tak aby ústava nadále diskriminaci z těchto důvodů zakazovala.

Debatě se nebrání ani ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který ve středu na tiskové konferenci řekl, že je připraven vést příslušné rozhovory. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je důležitější omezit projevy rasismu v praxi.

Opatrnější je ministerstvo spravedlnosti, jehož mluvčí poznamenala, že příslušný článek v ústavě byl reakcí na zločiny nacistů, včetně pronásledování Židů. Autorům ústavy podle něj šlo o to zaujmout jasný postoj vůči rasovému šílenství.

Zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein ale nemá nic proti tomu, aby se toto slovo z ústavy vypustilo. Pojem rasy je podle něj sociálním konstruktem, který se dá zneužít i k ponižování lidí a jejich diskriminaci.

Na změnu německé ústavy je zapotřebí dvou třetin hlasů ve Spolkovém sněmu i ve Spolkové radě.

Základní práva a svobody lidem bez rozdílu rasy zaručují ústavy řady zemí. V Česku jsou ukotveny v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy