Přežije EU koronavirus? Prestižní deník položil Evropanům zásadní otázku

NÁZOR - EU není stavěna na krize, varuje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník tvrdí, že jejích sedmadvacet členů se rádo hlásí ke společnému projektu v dobrých časech, ale v těch bouřlivých se z nich stávají svárliví rivalové.

Hluchý sever, prostopášný jih

Finanční kolaps z roku 2008 a následná uprchlická krize jsou připomínkou vzájemného obviňování a nejednoty členských zemí, uvádí prestižní server. Dodává, že to se opakuje i kvůli koronaviru a vše je zesilováno strachem a oběťmi na životech, jelikož na Evropu připadá polovina z celkových 1,4 milionu potvrzených případů nemoci covid-19.

Jsou obnovovány hranice, Itálie a Španělsko, tedy nejvíce zasažené evropské země, čelí ekonomickému kolapsu obřích rozměrů a obviňují prosperující sever, že je hluchý k jejich volání o pomoc, deklaruje editorial. Podotýká, že sever zase soudí, že má opět zahraňovat prostopášný jih.

Maďarsko zrušilo další demokratické prvky a také Čína s Ruskem se rychle chopily příležitosti a poukazují na prchavost demokracie a dodávají zdravotnický materiál, který mezi sebou členské státy EU odmítají sdílet, nastiňuje newyorský deník. Dodává, že tento týden rezignoval ředitel výzkumné rady EU Mauro Ferrari po pouhých třech měsících ve funkci, a to kvůli přívalu vzájemného obviňování.

"Stejně jako v minulých krizích se objevuje staré nepřátelství," pokračuje New York Times. Připomíná, že skupina italských politiků zadala inzerát v německém tisku, ve kterém připomněla, že Německu byly po druhé světové válce odpuštěny reparace.

Mnoho komentátorů se opět táže, zda EU přežije, poukazuje americký server. Naznačuje, že podobně jako v minulosti je součástí problému nepochopení toho, co EU představuje a co může dělat. Blok je totiž souborem suverénních zemí, nemá centrální vládu a Brusel kontroluje pouze vnější obchod a konkurenční prostředí, zdůrazňuje editorial. Dodává, že nejvyšší výkonný orgán, Evropská komise, může pouze nabádat ke spolupráci, nikoliv ji nařídit, stejně jako státy platící eurem netvoří skutečnou fiskální unii, kde bohatší regiony podpírají ty chudší.

Především je ale současná krize zdravotní a zdravotnictví je plně v kompetenci jednotlivých vlád, což neumožňuje efektivní unijní odpověď, deklaruje prestižní deník. Tvrdí, že navzdory svým omezením EU učinila mnohé - uvolnila pravidla, aby jednotlivým vládám umožnila dotovat zasažené podniky a více se zadlužit, navíc Evropská centrální banka oznámila záchranný balík v hodnotě 750 miliard eur.

Rakousko, Francie a Německo poslalo ochranné pomůcky do Itálie a Německo, které si vede lépe než jeho sousedé, přijímá pacienty z Itálie a Francie, poukazuje newyorský server. Dodává, že uzavřena byla také společná schengenská hranice a k dispozici jsou i další nástroje, především Evropský stabilizační mechanismus, záchranný fond vytvořený po finanční krizi z roku 2008, ve kterém je přes 400 miliard eur na pomoc zemím v krizi.

Čas napravit si pověst

"Evropa si ale mohla vést lépe. Mnohem lépe," připouští americký deník. Připomíná, že videokonference představitelů členských zemí unie před dvěma týdny měla vydat společné stanovisko ukazující jednotu a odhodlanost, ale místo toho se zvrhla v hodiny mnohdy ostré debaty o zvláštních koronavirových dluhopisech, jejichž prostřednictvím by chudé i bohaté země nesly společně dopady ekonomických škod napáchaných pandemií.

Za tyto dluhopisy se stavěly Francie, Španělsko a Itálie, když je prezentovaly jako společnou evropskou reakci na bezprecedentní krizi, zatímco jiné země, především Německo a Nizozemsko, opatření odmítly s tím, že příliš připomíná fiskální unii, se kterou nesouhlasí, a že EU má již spravedlivý Evropský stabilizační mechanismus, shrnuje editorial. Dodává, že politici nakonec v typicky evropském stylu problém odložili a pověřili ministry financí, aby do dvou týdnů předložili nějaké návrhy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V pondělí se objevila zpráva, že EU připravuje "silný balík", ale nikoliv koronavirové dluhopisy, konstatuje prestižní deník. Doplňuje, že pomalé tempo mohlo být ospravedlnitelné možná v řecké dluhové krizi před deseti lety, kdy bylo v sázce jen bohatství, nikoliv životy, zatímco nyní je pomalý postup krutý, především pro Italy a Španěly, kteří se musejí vyrovnat se smrtí blízkých i ekonomickou katastrofou - navíc nyní nejsou v pasti kvůli rozmařilému utrácení, ale kvůli pohromě, za kterou nenesou větší odpovědnost než jiní členové unie.

Vlivný deník soudí, že EU přežije, ale pokládá otázku, jaký je její smysl, pokud se nedokáže semknout ve chvíli, kdy je to nejvíce potřeba, kdy její postup může určit její identitu - a zřejmě i osud - na dlouhou dobu. Dodává, že to není otázka pouze pro Evropany.

V době, kdy instinkt velí rodinám, komunitám a zemím, aby se chránily samy, si skuteční vůdci musejí uvědomit, že v tom jsme spolu a zvítězit lze pouze společně, deklaruje New York Times. Soudí, že EU sice zaspala na startu, ale stále má šanci a prostředky, jak svou pověst napravit.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy