Při pádu kabiny lanovky v Itálii podle záchranářů nezafungovala brzda

Podle záchranářů, kteří zasahovali u nedělního pádu lanovky v italské Strese, kabině zřejmě nezafungovala nouzová brzda. S tímto vysvětlením pracuje i vyšetřující státní zástupkyně. Místo neštěstí dnes navštívil italský ministr dopravy Enrico Giovannini, který slíbil přísné vyšetření neštěstí, uvedla agentura AP. Z 15 pasažérů tragickou nehodu přežilo jen pětileté dítě.

Eurozpravy.cz

"Domnívám se, že nastaly dva problémy - utrhlo se lano a selhala nouzová brzda," uvedl vedoucí místní záchranné alpské služby Matteo Gasparini. Nefunkčnost brzdy podle něj způsobila, že kabina výrazně zrychlila, neudržela se na zbývajících lanech konstrukce a dopadla velkou rychlostí na zem. Na druhé kabině lanovky byly naopak bezpečnostní brzdy v pořádku a zafungovaly správně.

S tím, že zřejmě nezafungovala záchranná brzda, souhlasí i státní zástupkyně Olimpia Bossiová, která vede vyšetřování nehody. "Lano prasklo a brzdicí systém nezafungoval, protože jinak by se kabina zastavila," uvedla Bossiová. Vyšetřování se podle ní teď zaměří na údržbu lanovky. Státní zástupci zatím mají podezření na trestné činy zabití a neúmyslné způsobení hromadné nehody. Nikoho zatím neobvinili.

Místo neštěstí dnes navštívil italský ministr dopravy Giovannini, který slíbil zřízení vyšetřovací komise. "Teď je důležité, aby všichni dali k dispozici dokumentaci, kterou mají," vyzval ministr.

Firma Leitner uvedla, že fungování lanovky pravidelně kontrolovala. Podle ní lana prošla naposledy kontrolou na konci loňského roku. Jihotyrolská společnost patří k předním evropským výrobcům technologií pro lanové dráhy, její vybavení má i mnoho lanovek v Česku, například dráha Pec pod Sněžkou - Růžová hora - Sněžka.

Italská lanovka po zrušení některých protiepidemických opatření v zemi začala po delší době provoz s pasažéry minulý víkend.

Podle prohlášení turínské nemocnice Regina Margherita je stav jediného přeživšího dítěte vážný, ale stabilizovaný. Při pádu zahynuli jeho otec, bratr a matka a další dva příbuzní. Všichni měli izraelské občanství. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jedná o návratu těl do vlasti. Mezi oběťmi je též muž původem z Íránu, který žil s další obětí neštěstí - italskou výzkumnicí. Ostatní oběti měli také italské občanství.

Místo neštěstí, obec Stresa, se nachází na piemontském břehu jezera Lago Maggiore. Z obce lanovka směřuje na vrch Mottarone, kde je menší zábavní park pro děti. Vrch je oblíbeným cílem výletů i díky vyhlídkám na okolí. Kabina dopadla do zalesněného a těžko přístupného terénu, což zpočátku ztížilo práce záchranářů.

Témata: EZ

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje