Při testování Slováků osobně pomáhá ministr zdravotnictví, drive-in se neosvědčil

Odběrová místa na řece, v autobusech, na jevišti divadla či ve velkých stanech. Slováci se v rámci víkendového celostátního testování obyvatel na koronavirus mohou nechat vyšetřit i na netradičních místech. S prováděním testů pomáhá také ministr zdravotnictví. Z webů a sociálních sítí se zase lidé dozvědí přibližnou dobu čekaní na test.

Proticovidová opatření na Slovensku
doporučujeme

Například samospráva v Bratislavě vyhradila pro testovací týmy také autobusy. Na jiných místech byly zase postaveny velké stany. Odběrová místa venku mají podle odborníků zamezit nakažení lidí, kteří čekají na test.

V jihoslovenském Komárnu zase bylo testovací místo zřízeno i na plovoucí cílové věži pro kajakáře a kanoisty na řece Váh. V Košicích, druhém největším městě na Slovensku, se lidé mohli dát otestovat také v budově tamního státního divadla.

V bratislavské čtvrti Rača s testováním pomáhal slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který je sám lékařem. Přicházející lidé ho ani nemuseli poznat, protože politik měl na sobě ochranný oděv, respirátor a ochranný štít. Krajčí se zapojil do odběrů vzorků již minulý týden, kdy se úvodní fáze testování konala v epidemií tehdy nejpostiženějších čtyřech okresech na severu a východě země.

Dvoudenní celostátní testování obyvatel starších deseti let organizuje v pětimilionové zemi pod Tatrami armáda. Vláda si od této největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska, která skončí v neděli večer, slibuje odhalení ohnisek nákazy. Přípravu akce zkomplikoval zejména nedostatek zdravotníků, kteří dělají výtěry z nosu. To se projevilo také tím, že při zahájení testování se armádě nepodařilo otevřít všechna plánovaná místa. Situace se sice dopoledne zlepšila, nápor zájemců o otestování ale způsobil vytváření front, ve kterých lidé čekali i několik hodin.

Některé města či obce začaly prostřednictvím webových stránek nebo na sociálních sítích informovat o přibližné době čekání na test. Podobné informace byly zveřejněny také na zvláštním webu, a to na základě informací od veřejnosti.

Patrně největší problémy vyvolalo zřízení drive-in stanovišť pro řidiče, kteří na test mohli čekat v autě. Vyhnuli se tak stání ve frontě v jiných lokalitách. U odběrových míst pro řidiče se již ráno ale vytvářely kolony. Kvůli tomu se například jedna z městských částí Bratislavy rozhodla tři drive-in místa uzavřít a testovat v nich jen lidi, kteří přijdou pěšky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama