"Případ, jaký jsme dosud viděli jen ve filmech." Žalobce navrhl za vraždu Kuciaka přísné tresty

Slovenský prokurátor navrhl soudu, aby uložil všem třem zbylým obžalovaným v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka shodný trest 25 let vězení. Žalobce to dnes uvedl ve své závěrečné řeči poté, co soud odmítl návrhy prokuratury i obhajoby na předložení dalších důkazů. Zatím není známo, kdy soud vynese rozsudek.

"Je to případ nevinných mladých lidí toužících žít ve svobodném prostředí. Nelze říct, že jde o případ, s nímž jsme se setkali. Dosud jsme to viděli spíše ve filmech, kterými nás zaplavují komerční televize," řekl prokurátor. Kromě žalobce dnes se závěrečnou řečí vystoupili také právní zástupci pozůstalých.

"Je to případ nevinných mladých lidí toužících žít ve svobodném prostředí. Nelze říct, že jde o případ, s nímž jsme se setkali. Dosud jsme to viděli spíše ve filmech, kterými nás zaplavují komerční televize," řekl v úvodu své závěrečné řeči prokurátor, po kterém v tomto nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska vystoupí také obhajoba a případně i obžalovaní.

Po doznání dvou z původně pěti obviněných čelí v probíhajícím líčení obžalobě také podnikatel Marian Kočner, který si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že investigativní novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.

"Publikační činnost obžalovanému vysloveně vadila, protože ho prezentovala jako podnikatele páchajícího trestnou činnost. Obžalovaný věděl, že to může být jeho překážkou etablovat se v politickém životě," řekl prokurátor Vladimír Turan. Kočner plánoval vstup do politiky.

Prokuratura uvedla, že další obžalovaná Alena Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na novinářovu vraždu. Zsuzsová byla podle prokurátora finančně závislá na Kočnerovi, který se také stal kmotrem její dcery. Turan rovněž řekl, že obžalovaná získala pro Kočnera kompromitující materiály na známé lidi. Zmínil rovněž jejich vzájemnou komunikaci, kterou policie zajistila v mobilních telefonech.

Třetím obžalovaným je údajný pomocník vraha novináře Tomáš Szabó. Všichni tři vinu od začátku procesu popírají. Obhajoba přednese závěrečnou řeč 31. července, na kdy soud líčení odročil. Další pokračování procesu předsedkyně senátu stanovila na 5. srpna, kdy možná bude vynesen verdikt.

Ke zprostředkování vraždy se dříve přiznal Zoltán Andruskó, který s policií při vyšetřování spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let. Po zahájení líčení v kauze Kuciakovy vraždy letos v lednu zase jeden z obžalovaných Miroslav Marček před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení.

Andruskó u soudu řekl, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a Szabóem. Jiný svědek zase vypověděl, že na Kočnerovu objednávku zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Prokuratura se v líčení opírala rovněž o zajištěnou komunikaci mezi Kočnerem a Zsuzsovou a také o údaje o pohybu mobilních telefonů obžalovaných, které podle ní kromě jiného patrně poukazují na schůzky některých obžalovaných i po Kuciakově vraždě.

Doživotí lze podle slovenského zákona uložil jen v případě, že si to vyžaduje ochrana společnosti a není naděje na nápravu pachatele odnětím svobody na 25 let. Například v Kočnerově případě je podle znaleckého posudku náprava obžalovaného možná.

Kuciak byl zavražděn spolu se svou přítelkyní v únoru 2018 v jejich domě nedaleko Trnavy. Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi rozsáhlé protivládní demonstrace a politickou krizi, při které odstoupil z čela vlády nejdéle působící slovenský premiér Robert Fico. Jeho strana Směr-sociální demokracie po porážce v letošních volbách skončila v opozici a v červnu ji po vnitrostranickém rozkolu opustila více než čtvrtina členů jejího poslaneckého klubu v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Zoltán Andruskó (kauza Kuciak) Miroslav Marček Slovensko Ján Kuciak Tomáš Szabó (kauza Kuciak)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 39 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 43 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy