Příprava na další pandemii. Státy EU chtějí vyrábět více léků na území unie

Země Evropské unie musí snížit svou závislost na dovozu léků zejména z asijských států a zajistit, aby jich měly v případě dalších pandemií dostatek. Během dnešní videokonference se na tom shodli unijní ministři zdravotnictví, podle nichž by EU měla v následujících měsících připravit společnou strategii týkající se léčiv. Eurokomisařka Stella Kyriakidisová zdůraznila, že k lékům musí mít přístup obyvatelé všech regionů evropského společenství.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

Nemocnice v některých unijních zemích se v posledních týdnech potýkaly s nedostatkem léků na covid-19. Podle činitelů EU za to zčásti mohlo zablokování obchodu s Čínou či Indií, odkud evropské země dovážejí značnou část léčiv. Na vině bylo i omezení vývozu samotnými státy EU, které si tvořily vlastní zásoby.

Ministři se dnes podle chorvatského předsednictví EU shodli, že současná pandemie nemoci covid-19 je pro zdravotnictví náročnou zkouškou, která odhalila nedostatky zvláště v zásobování léky či ochrannými prostředky.

"Musíme najít způsob, jak produkovat léky uvnitř EU a zajistit, aby občané i nemocnice měli přístup k zásadním léčivům za všech okolností," prohlásila po jednání eurokomisařka pro zdravotnictví.

Podle některých kritiků povede snaha o větší soběstačnost ke zdražení medikamentů, zástupci vlád členských zemí však s podobným rizikem počítají. Evropská komise by užší spolupráci na výrobě léků měla připravit v průběhu letošního roku.

"Na půdě EU již dlouhodobě prosazuji, že Evropa musí být co se týče léků více soběstačná. Proto velmi vítám, že v rámci EU začneme pracovat na nové lékové a průmyslové strategii," uvedl po jednání český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Šéf Evropské lékové agentury (EMA) Guido Rasi během konference s ministry podotkl, že státy unie musí napříště lépe sdílet informace o tom, zda jim dochází určitý typ léku.

Evropská komise v dubnu zřídila fond rezerv zdravotnického vybavení pro nouzové situace, ze kterého minulý týden začala poskytovat členským zemím první dodávky roušek pro lékaře a zdravotníky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, premiér Matovič chce opatření proti…

25.09.2020 11:19 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo nový rekord potvrzených nových případů nákazy…

Vědci jsou na stopě pasivnímu očkování na covid. Mohli by léčit i již…

25.09.2020 10:59 Berlínští vědci izolovali z krve lidí, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, téměř 600…

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama