Pro útočníka z francouzského vlaku žádá prokuratura doživotí

Pro neúspěšného atentátníka z francouzského vysokorychlostního vlaku Thalys, Maročana Ajjúba Chazzaního, navrhují žalobci doživotní trest. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vězení v délce od osmi do 30 let žalobci žádají pro tři údajné komplice, kteří před zvláštním soudem v Paříži stojí od poloviny listopadu po boku hlavního obžalovaného.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nyní 31letý Chazzaní se pokusil 21. srpna 2015 zaútočit střelnými zbraněmi v mezinárodním vlaku Thalys na lince z Amsterodamu přes Brusel do Paříže. Zranil tři lidi, větší tragédii tehdy zabránili tři Američané, kteří atentátníka přemohli. Dva z nich byli vojáci na dovolené. Na základě tohoto příběhu natočil v roce 2018 americký herec a režisér Clint Eastwood film s názvem Paříž 15:17.

Za hlavního strůjce zmařeného útoku v rychlovlaku Thalys i pozdějších útoků u stadionu Stade de France, ve východní části Paříže a v klubu Bataclan je považován tentýž muž, Abdelhamin Abaaoud, který zemřel při policejní operaci 18. listopadu 2015. Ze Sýrie do Evropy Abaaoud přicestoval spolu s Chazzaním.

"Zarážející je odhodlání Ajjúba Chazzaního. Nikdy se nevzdal," prohlásil dnes generální prokurátor, který také vyzdvihl "odvahu a solidaritu těch, kteří zasáhli, i když riskovali svůj život".

V Eastwoodově filmu hrají hlavní role muži, kteří Chazzaního zpacifikovali, tedy Američané Anthony Sadler, Alek Skarlatos a Spencer Stone. Krátce po útoku jim a Britovi Chrisovi Normanovi, který se na zásahu proti Maročanovi také podílel, udělil tehdejší francouzský prezident François Hollande Řád čestné legie.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že mu bylo nařízeno zabít pouze americké vojáky. Podle vyšetřovatelů ovšem nemohl o přítomnosti vojáků ve vlaku vědět. Chazzaní také tvrdil, že se na poslední chvíli rozhodl útok nespáchat, konfrontaci s cestujícími ale už nedokázal zabránit.

V době, kdy se podařilo zmařit útok v rychlovlaku Thalys, byla Francie stále v šoku z teroristických útoků na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a na pařížský obchod s košer potravinami z ledna 2015, které si vyžádaly celkem 17 obětí. V listopadu 2015 pak zabili teroristé v Paříži a na předměstí Saint-Denis 130 lidí.

Za hlavního strůjce zmařeného útoku v rychlovlaku Thalys i pozdějších útoků u stadionu Stade de France, ve východní části Paříže a v klubu Bataclan je považován tentýž muž, Abdelhamin Abaaoud, který zemřel při policejní operaci.

Kromě Chazzaního jsou obžalováni z podílu na přípravě atentátu další tři lidí. Například Alžířan, kterého zadrželi v červenci 2016 v Německu, se měl přímo účastnit útoku v rychlovlaku, týden před činem si to ale rozmyslel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama