Proč lidé věří iracionálním konspiracím o koronaviru? Filozofky mají odpověď

NÁZOR - O nemoci covid-19 se šíří konspirační teorie, které buď odmítají samotnou existenci viru, případně zpochybňují oficiální vysvětlení jeho původu, způsobu přenosu, dopadů a léčby, uvádějí Lisa Bortolottiová a Anna Ichinová v komentáři pro server The Conversation. Filozofky z Birminghamské, resp. Milánské univerzity dodávají, že mnohé z těchto teorií jsou velmi nepravděpodobné, škodlivé a obecně iracionální - ne-li přímo klamné.

Konspirační teorie ale nelze odepsat jako znak duševní poruchy, varují akademičky. Podotýkají, že jejich výzkum naopak ukazuje, že mnoho iracionálních představ je důsledkem snahy chránit si duševní zdraví, reakcí na lidské potřeby kontroly, pochopení a sounáležitosti.

"Nejradikálnější teorií o covidu-19 je popírání: virus neexistuje nebo není tak nebezpečný, jak se obecně soudí," píšou filozofky. Upozorňují, že podle některých popíračů nelze nemoc chytit, jelikož samotný přenos infekčních chorob považují za mýtus, pro jiné jde o "běžné nachlazení", jehož údajné smrtící účinky jsou zveličovány, což je důsledkem vlivných jedinců a organizací, jejichž motivace osciluje od finančního profitu po potlačení svobody.

Další oblíbená konspirace popírá, že virus se na lidi přenesl nešťastnou náhodou ze zvířat, a místo toho tvrdí, že byl vytvořen v čínské laboratoři ve Wu-chanu, uvádějí Bortolottiová a Ichinová. Dodávají, že jiné teorie viní z rychlého a ničivého šíření viru geneticky modifikované plodiny či nástup technologie 5G.

"Všechny tyto teorie sdílejí některé společné rysy," pokračují autorky komentáře. Označují za ně tajemné spiknutí, které jde proti oficiálním tezím, předkládání omezených či pochybných důkazů a především reflexi některých základních společných lidských potřeb.

Hledání naděje a vysvětlení

Na otázku, proč lidé hledají spiknutí, odpovídají filozofky tím, že základem je silná snaha o pochopení příčin, kdy lidé v nové situaci potřebují "mapu", aby se dokázali orientovat, tudíž mohou si udělat závěr již před získáním všech relevantních informací, jelikož nejistotu nelze příliš snášet.

V pandemickém scénáři může takové vysvětlení zaplnit i mezeru vytvořenou pochybnostmi a rozdělením expertů, což je jednoznačně aktuální případ, deklarují akademičky. Připomínají, že vědci se v mnoha aspektech nemoci covid-19 neshodnou, ať už jde o závažnost hrozby či účinnost roušek, což je pochopitelný průběh vědeckého zkoumání.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Jak vyzdvihl náš předchozí výzkum, lidé tíhnou k preferenci takových vysvětlení, které odkazují na osobní záměry, před vysvětleními, které prezentují událost jako náhodnou," konstatují Ichinová s Bortolottiovou. Dodávají, že lidé tíhnou k obviňování "činitelů", kterým z nějakého důvodu již nevěří, a proto tolik konspirací ohledně covidu-19 viní "Číňany", kteří jsou dlouhodobě politickým terčem v Evropě i Spojených státech, případně farmakologické firmy, jejichž vliv kritizuje hnutí proti očkování a psychiatrické péči.

Pokud lidé vnímají událost jako plánovanou, nikoliv náhodnou, udržují si pocit kontroly nad skutečností, která je matoucí a nepředvídatelná, poukazují filozofky. Vysvětlují, že pokud existuje viník, lze obnovit určitou "rovnováhu vesmíru" skrze jeho potrestání, stejně jako lze zabránit opakování situace v budoucnu, tudíž tato iluze kontroly přispívá k optimismu ohledně budoucnosti a pomáhá lidem účinně se vyrovnat s nepříznivou situací.  

Odmítání důkazů

"Proč se ale lidé uchylují k teorii, která je neslučitelná s přijímaným poznáním, i když jsou důkazy pro ni nepřesvědčivé?" pokládají si otázku autorky komentáře. Odpovídají, že střet s oficiálním vysvětlením pramení z nedůvěry vůči institucím, jako jsou vlády, vědci, média či lékaři, přičemž ji žene skutečnost, že právě konspirace je centrem identity skupin, k nimž se lidé hlásí.

Konspirační teorie zpravidla pocházejí z "epistemických bublin", tedy sociálních struktur, kde je opačný hlas více či méně záměrně vylučován, upozorňují akademičky. Za typický příklad označují diskuze na internetových sociálních sítích, kde často dochází k blokování uživatelů s odlišnými názory a v těchto bublinách se následně teorie o covidu-19 stávají čímsi, co definuje to, kým lidé jsou a co představují.

Každá taková bublina má vlastní standardy, dle kterých hodnotí poznání a důkazy - někteří konspirační teoretici nevěří statistikám, jiní koronaviroví popírači nepovažují za experty epidemiology, ale guru celostní medicíny, poukazují Bortolottiová s Ichinovou. Doplňují, že pokud jsou lidé chyceni v alternativní bublině, z jejich pohledu nemusí být iracionální přijmout teorii, která je v souladu s jejich předchozím přesvědčením a zapadá do tvrzení dalších příslušníku této skupiny.

"Taková teorie je způsob dodávání smyslu neustále se měnícímu světu," píšou filozofky. To podle nich naznačuje, že ve snaze bránit šíření konspiračním teoriím bychom měli hledat jiné cesty k naplnění potřeb, z nichž tyto teorie vycházejí, například potřeby kontroly či chápání příčin - nemůžeme sice kontrolovat skutečnost, že probíhá pandemie, může být ale posilují uvědomit si, že její výsledek ovlivňujeme svým chováním, třeba nošením roušek či omezením kontaktu s lidmi.

Experti sice nedokážou vždy nabídnout naprostou jistotu, po které lidi touží, přátelská a přístupná vědecká komunikace ale může vyvracet konspirační teorie a uspokojit lidskou touhu po poznání a pochopení, uzavírají autorky komentáře.   

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) filozofie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 28 minutami

před 37 minutami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

Příměří je v nedohlednu. Katar hlásí zastavení jednání mezi Izraelem a Hamásem

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmí se zastavila, uvedl ve středu katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy