Profitování z covid-19? Tomu se musí zabránit, apelují Lékaři bez hranic na politiky

Lékaři bez hranic vyzývají, aby na léky, testy a vakcíny proti nemoci COVID-19 nebyly udělovány žádné patenty a zabránilo se neférovému profitování na pandemii. Organizace se obrací na vlády států, aby byly připraveny nejenom patentová řízení zastavit a udělené patenty zrušit, ale také přijmout další opatření, včetně cenové regulace, která zajistí dostupnost léků, testů a vakcín za dostatečně férové ceny. Pomůže to zachránit více životů.

Kanada, Chile, Ekvádor a Německo už podnikly kroky k tomu, aby bylo snazší zrušit patenty, a to vydáním nucených licencí pro léky, vakcíny a další zdravotnické prostředky pro boj s nemocí COVID-19. Podobný krok učinila izraelská vláda, která vydala nucenou licenci na patenty týkající se léků, u nichž zjišťuje, zda budou použitelné proti COVID-19.

V boji s pandemií onemocnění COVID-19 je klíčové, aby byla účinná léčba k dispozici co nejdříve a dostupná pro všechny. Lék remdesivir, který vyvíjí farmaceutická společnost Gilead, je jedním z několika slibných kandidátů na léčbu COVID-19. V současné době je vývoj léku ve fázi klinického zkoušení, jehož výsledky jsou očekávány v dubnu.

Patentová ochrana, kterou Gilead uplatňuje ve více než 70 zemích světa, může zablokovat rychlý přechod na potřebnou produkci generických verzí léku a tím i zajištění jeho širší dostupnosti.

Na remdesivir přispěli daňoví poplatníci a veřejné instituce

„Gilead by se neměl na této pandemii obohacovat. Musí se zavázat, že nebude vynucovat a nárokovat své patenty či jiná exkluzivní práva. V opačném případě by Gilead mohl za remdesivir požadovat jakoukoliv cenu nejen v průběhu současné celosvětové zdravotní krize, ale také v dalších letech. Je to o to víc pobuřující, když vezmeme v potaz, že na výzkum a rozvoj remdesiviru přispěli obrovskou sumou daňoví poplatníci a veřejné instituce,“ uvedla Dana Gill, poradkyně Kampaně za dostupné léky Lékařů bez hranic (Access Campaign).

Dalším příkladem firmy vydělávající na pandemii je americký výrobce testů na COVID-19 společnost Cepheid. Ta oznámila, že za jeden rychlý pětačtyřicetiminutový test bude v rozvojových zemích, včetně nejchudších států světa, kde lidé žijí s příjmem pod dva dolary na den, účtovat 19,80 dolarů. Jde o test vyhodnocovaný stejným zařízením, které se běžně využívá u testů na tuberkulózu, HIV a další nemoci.

Průzkum Lékařů bez hranic a dalších organizací přitom ukázal, že náklady na výrobu testu na tuberkulózu od firmy Cepheid jsou pouhé tři dolary. Firma by měla zisk i v případě, kdyby jeden test prodávala za pět dolarů. Přesto si za něj v rozvojových zemích účtuje dvojnásobek, tedy deset dolarů.

Lékaři bez hranic mají velké obavy o dostupnost všech vyvíjených léků, testů a vakcín proti nemoci COVID-19 v zemích zasažených pandemií a v místech, kde organizace poskytuje lékařskou péči.  Naléhavě proto žádají vlády, aby se připravily na pozastavení patentových řízení nebo zrušení patentů tím, že začnou vydávat nucené licence na výrobu léků, testů a vakcín proti COVID-19. Odstranění patentů a dalších bariér je zásadní pro zajištění dostatečného množství dodavatelů prodávajících za ceny, které si může dovolit každý.

Vysoké ceny a monopoly budou znamenat nedostatek prostředků v systémech zdravotní péče. Jinými slovy budou znamenat prodloužení pandemie v důsledku přídělového systému léků, testů a vakcín.

„Pandemie COVID-19 patří mezi závažné a naléhavé situace, ve kterých může vláda omezit práva jednotlivců. To znamená i omezení práv držitele patentu a udělování nucených licencí v zájmu zdravotního stavu celé společnosti,“ dodal farmaceut Stanislav Havlíček, jenž byl s Lékaři bez hranic na misích v Jemenu, Bangladéši a Jižním Súdánu.

Související

Více souvisejících

Lékaři bez hranic léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 4 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy