Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž budou poslanci hlasovat o upravených podmínkách brexitu dojednaných tento týden v Bruselu. Opozice ovšem prosadila, že k vládnímu usnesení bude možné přidávat pozměňovací návrhy, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V sobotu naposledy britská Dolní sněmovna zasedala v roce 1982 kvůli válce s Argentinou o souostroví Falklandy v jižním Atlantiku. Nyní je důvodem snaha na poslední chvíli ratifikovat dohodu upravující podmínky britského odchodu z Evropské unie. Britská vláda má podle zákona schváleného minulý měsíc čas právě do 19. října, aby prosadila "rozvodovou" dohodu, nebo získala od parlamentu svolení pro "neřízený" brexit. Při nesplnění obou podmínek by musela požádat zbytek EU o nový odklad vystoupení z bloku.

Při projednávání sobotní agendy dnes kabinet premiéra Borise Johnsona utrpěl už osmou porážku v Dolní sněmovně za méně než tři měsíce. O 12 hlasů prohrál hlasování o dodatku, který umožní k usnesení o brexitové dohodě připojit vícero pozměňovacích návrhů.

Britská média v této souvislosti předpokládají, že opozice navrhne, aby byla dohoda o odchodu z unie přijata s podmínkou, že bude následně předložena voličům v novém referendu. Podle deníku The Guardian by se také mohla snažit současně se schválením dohody donutit vládu k žádosti o odklad brexitu, která by byla stažena až po schválení zákona o ratifikaci dohody.

Dolní komora britského parlamentu na začátku roku třikrát odmítla podmínky brexitu dojednané vládou expremiérky Theresy Mayové. Londýn se nyní s Evropskou komisí dohodl na nahrazení tzv. irské pojistky, která byla hlavním sporným bodem původního dokumentu, jiným řešením. Klíčové sobotní zasedání Dolní sněmovny by mělo začít v 09:30 místního času (10:30 SELČ) a podle televize Sky News zjevně poslanci musí být připraveni na dlouhý pracovní den.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama