Projev královny Alžběty těsně prošel britskou sněmovnou

Britská Dolní sněmovna dnes těsně schválila projev královny Alžběty II., který napsala vláda a který stanoví priority premiéra Borise Johnsona. Královnin projev královny, který je tradicí na úvod nové parlamentní schůze, ohlásil minulý týden v pondělí přípravu nových zákonů souvisejících s odchodem země z Evropské unie, novými daňovými úpravami, posílením státní zdravotnické služby NHS či bojem proti zločinu. Pro schválení de facto programového prohlášení kabinetu hlasovalo 310 poslanců, proti jich bylo 294.

Královna Alžběta II.
doporučujeme

Projev, který ohlásil přípravu 26 zákonů, se nelíbil opozičním labouristům a Skotské národní straně (SNP), jejich dodatky s kritikou ale zákonodárci odmítli. Labouristé kritizovali především to, že projev podle nich opomněl obnovu hospodářství a řešení bytové krize. Labouristé také žádali větší důraz na ochranu klimatu.

SNS zase navrhla dodatek s požadavkem zachovat volný pohyb mezi Británií a EU a do roku 2045 zajistit takzvanou neutralitu emisí skleníkových plynů, které vedou k oteplování planety. I to poslanci odmítli.

BBC poukázala na to, že pokud se v Británii opravdu budou v prosinci konat předčasné volby, jak dnes navrhl Johnson, většina plánů zmíněných v královnině projevu nebude uskutečněna, pokud je budoucí kabinet v novém parlamentu znovu nepředloží.

Královnin projev je v Británii velkou událostí a tradicí, kdy panovnice, ač je pouze formální hlavou země a zůstává přísně nadstranická, hovoří o programu "své vlády". Na ceremonii královna přijíždí kočárem a s příslušnými panovnickými insigniemi. Letos ale analytici projev označovali za podivný až kuriózní, neboť kabinetu podle nich chybí dostatek hlasů k prosazení záměrů. Johnsonova menšinová konzervativní vláda se totiž musí opírat o poslance severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), jež se staví odmítavě k brexitové dohodě, na které se premiér domluvil s Bruselem a kterou Dolní sněmovna dosud neschválila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polská vláda se chystá zničit zbytky demokracie v zemi, zní z Washingtonu

28.10.2020 00:01 NÁZOR - Polsko a Maďarsko bojují s Evropskou unií kvůli porušování principů právního státu, ale do…

V kanálu La Manche se utopili čtyři uprchlíci, včetně dvou dětí

27.10.2020 20:04 Při pokusu o přeplutí kanálu La Manche z Francie do Británie se utopili čtyři migranti, včetně dvou…

Druhá vlna se v Itálii rozjela naplno. Za den dvě desítky tisíc nakažených

27.10.2020 18:33 Italské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 21.994 nově potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV…

V Paříži po hrozbě bombou evakuovali okolí Vítězného oblouku

27.10.2020 18:20 V Paříži po hrozbě bombovým útokem evakuovali okolí Vítězného oblouku, včetně přilehlé stanice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama