Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její vlastní země

Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově zřízeného Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Rumunce dnes v neformálním hlasování v Bruselu vyjádřila podporu velká většina unijních států, informovala agentura AFP. Proti kandidatuře Kövesiové se staví její domovská země Rumunsko.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Laury Kövesiové
doporučujeme

Šestačtyřicetiletá Kövesiová získala podporu 17 z 22 zemí, které se na fungování evropské prokuratury budou podílet. "Neformální hlasování potvrdilo, že je tu dostatečná většina podporující Kövesiovou," řekl AFP zdroj z finského předsednictví v Radě EU.

Budoucí šéf evropské prokuratury musí projít schválením ze strany členských zemí i evropského parlamentu, který však už dříve vyjádřil nominaci Kövesiové podporu.

Proti kandidatuře Kövesiové se staví vláda její vlastní země, která ji loni z vystrnadila z funkce šéfky protikorupční prokuratury. Za jejího pětiletého působení v čele této instituce byly obžalovány desítky veřejných činitelů, včetně funkcionářů z nejvyšších politických kruhů. Za svou práci si Kövesiová vysloužila pochvalu z evropské strany, ale silnou nevraživost od rumunské vládnoucí Sociálnědemokratické strany.

Vznik EPPO byl schválen v roce 2017 a začít fungovat by měl na konci příštího roku. Bude se na něm podílet 22 států unie včetně Česka. Úřad bude vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody s daní z přidané hodnoty či financování mezinárodního terorismu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

17.10.2019 09:53 Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes…

Protesty v Barceloně se zvrtly, katalánský premiér Torra vyzývá k ukončení…

17.10.2019 07:20 Předseda katalánské vlády Quim Torra dnes vyzval k okamžitému ukončení násilí v Barceloně, kde se…

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama