Propustná hranice z ČR. Do Německa míří hlavně Turci, Syřané a Ukrajinci

Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka, Sýrie a Ukrajiny. Na dotaz ČTK to uvedlo německé ministerstvo vnitra. Mezi lednem a listopadem loňského roku na svém území spolková republika celkem zachytila 3979 migrantů, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka. Oproti roku 2018 jde o mírný nárůst.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Hranice České republiky
doporučujeme

Nejčastěji za takovými případy stojí občané Turecka (499), Sýrie (455), Ukrajiny (314), Moldavska (286) a Srbska (211). V první desítce zemí jsou ještě Irák (205), Kosovo (186), Vietnam (172), Rusko (155) a Albánie (138).

Z celkových 3979 případů německé úřady v 783 rozhodly o vrácení migrantů do Česka a ve 46 případech o jejich vrácení do země původu, nebo do třetího státu. V kolika případech se tak skutečně stalo, není ze statistiky jasné.

Zřejmé ale je, že německá čísla se liší od těch českých. Česká cizinecká policie na konci ledna uvedla, že loni zadržela 266 migrantů, kteří chtěli Česka využít jako tranzitní země, což je meziročně o 75 více. Cestovali převážně ze Slovenska nebo letecky ze zemí schengenského prostoru a většinou mířili právě do Německa.

Rozdíl mezi německým počtem 3979 případů a českými 266 případy česká strana vysvětluje rozdílnou metodikou. Německo podle ní do svých statistik počítá například občany Turecka žijící v Německu, kteří u sebe při návratu do SRN nemají cestovní doklady, nebo občany Ukrajiny či Moldávie, kteří chtějí v Německu nelegálně pracovat. To potvrzuje i německá ministerstvo vnitra a jeho statistika.

Na druhou stranu je ale zřejmé, že i jen počet migrantů ze Sýrie a Iráku (660), tedy dvojice zemí, z nichž lidé utíkají před válkou a politickou nestabilitou, aby ve státech Evropské unie požádali o azyl, téměř 2,5 krát přesahuje celková česká čísla.

"Spolkové ministerstvo vnitra hodnotí nelegální migraci, tedy vstup a pobyt na území Německa, podle odlišných kritérií než Česká republika. Policie České republiky dostává pravidelně informace týkající se nelegální migrace, kdy v naprosté většině se jedná o případy, kdy je pobyt na území Německa hodnocen jako nelegální a osoby jsou vráceny do České republiky. Při následném posuzování nelegálního pobytu PČR dojde k závěru, že osoby splňují podmínky pro vstup a pobyt na území České republiky," sdělila na dotaz ČTK mluvčí české cizinecké policie Renata Grecmanová.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie je z nejhoršího venku? Obětí covid-19 přibylo nejméně za týden

05.04.2020 20:51 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní…

EU potřebuje Marshallův plán. Rozpočet se musí proměnit, říká Ursula von…

05.04.2020 20:45 Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce…

Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

05.04.2020 20:38 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne…

Irský premiér Varadkar se v době epidemie covid-19 vrací k profesi lékaře

05.04.2020 20:05 Irský premiér Leo Varadkar (41) se znovu zaregistroval jako lékař a ve zdravotnictví si odpracuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy