Prosincovou konferenci o klimatu uspořádá Španělsko

Konferenci OSN o změnách klimatu (COP25) místo Chile uspořádá Španělsko. Oznámila to dnes Patricia Espinosová, generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), jejíž sekretariát sídlí v Bonnu. Akce se uskuteční v Madridu a to v plánovaném termínu, tedy od 2. do 13. prosince. Jihoamerická země pořadatelství vrcholné schůzky ve středu na poslední chvíli zrušila kvůli pokračujícím protivládním demonstracím v Chile.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Španělsko, Madrid
doporučujeme

"S radostí oznamujeme, že úřad COP souhlasil, že se COP25 uskuteční od 2. do 13. prosince v Madridu ve Španělsku," uvedla generální tajemnice Espinosová.

Chilský prezident Sebastián Piňera ve středu oznámil zrušení pořadatelství summitu kvůli nejsilnějším protivládním protestům za poslední tři desítky let. Chilané demonstrují kvůli růstu životních nákladů a dlouhodobé neochotě vlády řešit sociální nerovnost.

Agentura DPA upozornila, že nabídku španělského premiéra Pedra Sáncheze na uspořádání COP25 v Madridu, je třeba vnímat také v kontextu toho, že se příští neděli v zemi konají předčasné parlamentní volby. Socialista Sánchez tak chtěl podle agentury vyslat jasný signál, že jeho strana chce za lepší ochranu klimatu bojovat.

Jakou formu bude konference v Madridu mít, není zatím jasné. Na loňskou akci COP24 v polských Katovicích dorazilo 20.000 lidí.

Klimatická konference je oficiální schůzkou stran, které přijaly Rámcovou úmluvu OSN o změně klimatu. Koná se většinou každoročně, první byla v roce 1995. Tématem nadcházející schůzky je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se zavádění pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Klimatická dohoda má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, usiluje však o stanovení cíle na 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Současné nastavení by podle vědců mohlo vést k oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Změna místa konání summitu zkomplikovala plány švédské aktivistky Grety Thunbergové, která se v srpnu na jachtě přeplavila přes Atlantik z Evropy do Severní Ameriky. "Ukázalo se, že jsem cestovala přes půlku světa, ale špatným směrem," napsala dnes na twitteru šestnáctiletá Švédka. "Nyní musím najít způsob, jak se dostat v listopadu přes Atlantik... Pokud by mi mohl někdo pomoci s hledáním přepravy, byla bych mu vděčná," dodala.

Thunbergová vyjádřila zklamání, že se nepodívá do Latinské Ameriky. "Tohle ale samozřejmě není o mně, mých zážitcích nebo o tom, kam si přeji cestovat. Jsme uprostřed klimatického a ekologického stavu nouze," napsala na sociální síti.

V srpnu Švédka, která inspirovala ekologické hnutí mladých Fridays for Future (Pátky za budoucnost), přeplula Atlantský oceán a v New Yorku se následně zúčastnila pochodu za klima i klimatického summitu OSN. Také tím, že nevyužila k cestě do Spojených států letadlo, chtěla vyzvat k lepší ochraně klimatu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama