Protesty proti rasismu ve Francii se zvrhly v násilnosti, policie nasadila slzný plyn

Tisíce lidí se dnes sešly v centru Paříže, aby protestovaly proti rasismu a policejnímu násilí. Ve Francii stále kvůli koronaviru platí zákaz shromáždění o více než deseti lidech, manifestace na pařížském náměstí Republiky ovšem podle oficiálního odhadu přilákala asi 15.000 účastníků. Policie použila slzný plyn a více než 20 lidí skončilo ve vazbě.

Francouzská policie
doporučujeme

Francouzská metropole dnes zažila už několikátou manifestaci za vymýcení rasových nespravedlností od květnové smrti Američana George Floyda, která spustila mezinárodní vlnu protestů. Demonstranti se zároveň shromáždili také v Marseille, Lyonu, Rouen, Bordeaux či Lille.

Pařížskou akci organizoval Výbor Adama. Organizace požaduje spravedlnost pro Francouze malijského původu Adamu Traorého, který zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Bylo mu tehdy 24 let. Příčina jeho smrti je dodnes předmětem sporů. Traorého sestra Assa, která je členkou výboru, tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Černoch Floyd 25. května zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.

"Smrt George Floyda má silnou ozvěnu tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra," řekla Assa Traoré. "To, co se děje ve Spojených státech, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají," vzkázala. Podle Reuters Floydova smrt vzbudila ve Francii obzvláště silné emoce v důsledku situace v některých lokalitách na okraji velkých měst, kde podle lidskoprávních organizací neustále přibývají obvinění ohledně brutálního jednání policistů vůči zástupcům národnostních menšin.

Na pařížském náměstí Republiky dnes byly k vidění transparenty s hesly na podporu Floyda i Traorého. Jejich odpůrci, kteří se hlásí ke krajně pravicovému identitárnímu hnutí, na střechu jednoho z domů na náměstí vyvěsili nápis "Spravedlnost pro oběti rasismu vůči bělochům". Transparent nakonec za potlesku demonstrantů začali ničit z jednoho z balkónů obyvatelé domu.

Původně se chtěli demonstranti z náměstí Republiky ve 14:30 SELČ vydat na Operní náměstí. List Le Parisien nicméně půl hodiny po plánovaném začátku pochodu uvedl, že policisté odchod lidí blokují a pařížská prefektura následně na twitteru napsala, že lidé mohou z náměstí Republiky odejít jakýmkoli směrem kromě bulváru Saint-Martin a ulice du Temple. Bulvár Saint-Martin vede právě k Opernímu náměstí.

Podle Reuters začaly konfrontace s pořádkovými složkami asi po třech hodinách poklidného průběhu shromáždění. Někteří účastníci směrem k policii házeli lahve, dlažební kostky i kola z bicyklů. Policie proti skupinkám výtržníků zasáhla mimo jiné slzným plynem. Kolem 19:00 už se shromáždění rozcházelo, policie oznámila, že během odpoledne zadržela 26 lidí, přičemž 12 případů souviselo s odhalením zmíněného transparentu nacionalistického hnutí.

Pařížská policie se před víkendem připravovala na to, že by se dnešní demonstrace mohly zvrhnout v násilnosti. Majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu vyzvala, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Místní úřady policisté požádali, aby z oblasti odstranily předměty, které by mohly sloužit jako zbraň.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Německo chce přesvědčit státy EU k přebírání zachráněných běženců

07.07.2020 18:02 Aktualizováno Německo chce jako nová předsednická země Evropské unie přesvědčit členské země, aby se více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy