Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney vyjádřit tisíce lidí, a to i přes zákaz shromažďování zavedený kvůli epidemii covidu-19. Demonstranti tak navázali na hromadné protesty, jež se v pondělí konaly po celém světě.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Například v Amsterodamu však místní správa čelí kritice za narušení koronavirových opatření, k opatrnosti dnes vyzvala protestující i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil protesty za pochopitelné a legitimní. Podle Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové události poukázaly na přetrvávající rasovou nerovnost.

Masivní demonstrace a nepokoje ve Spojených státech vyvolala minulý týden násilná smrt černocha George Floyda. Nahrávka incidentu, na které bělošský policista klečí Floydovi téměř devět minut na krku, obletěla celý svět a spustila vlnu solidárních protestů.

Někteří z demonstrantů v Sydney měli přes nos a ústa roušky, mnoho z nich neslo transparenty s nápisy "Nemůžu dýchat" nebo "Na černošských životech záleží".

"Tohle je záležitostí všech," uvedla Kira Darginová, která patří k etniku domorodých Austrálců. "Jako černošskou ženu mě unavuje vidět bratry umírat. Jako černošská matka se bojím o své děti. Musí to přestat," uvedla protestující.

V Sydney se zároveň vyšetřuje incident, při kterém policie při zatýkání 17letého Austrálce údajně použila nepřiměřenou sílu. Dotyčný policista je do konce vyšetřování postaven mimo službu.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Bacheletová dnes řekla, že protesty v USA ještě více zviditelnily policejní násilí proti lidem tmavé barvy pleti a také historické nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a zaměstnání. Podobnou roli podle Bacheletové sehrála i nynější koronavirová pandemie. "Tento virus obnažuje zakořeněné nerovnosti, které byly příliš dlouho ignorovány. Ve Spojených státech protesty vyvolané zabitím George Floyda upozornily nejen na policejní násilí vůči lidem jiné barvy pleti, ale také na nerovnosti ve zdravotnictví školství, zaměstnanosti a na zakořeněnou rasovou diskriminaci," řekla Bacheletová.

Německý ministr zahraničí Maas protesty v amerických městech označil za "pochopitelné a více než legitimní", zůstanou-li pokojné. Použití násilí se podle něj musí kritizovat a také vyšetřit. Novinářům musí být podle něj umožněna nezávislá práce.

Amsterodamská starostka Femke Halsemaová se dnes kvůli pondělním antirasistickým protestům v nizozemské metropoli potýkala s kritikou. Organizátoři původně očekávali dvě až tři stovky účastníků, nakonec přišlo však několik tisíc lidí. Podle starostky město velký počet protestujících překvapil, nemohlo ale proti nim nijak zasáhnout.

"Tohle přesně nechceme," varoval virolog a člen nizozemského krizového štábu ke koronaviru Menno de Jong. "Abyste dospěli k takovému závěru, nemusíte být virolog. O sociální izolaci mluvíme už několik měsíců z nějakého důvodu," dodal odborník, podle kterého se na podobné akci mohlo potenciálně nakazit velké množství lidí.

Kvůli pondělním protestům, kterých se v několika městech Nového Zélandu účastnily tisíce lidí, dnes vyzvala k opatrnosti i premiérka Jacinda Ardernová. Pokojné solidární protesty jsou podle ní vítané, demonstrace se však musí konat v souladu s opatřeními proti šíření koronaviru.

Ačkoliv se premiérka podle svých slov nad Floydovou smrtí stejně jako všichni ostatní "zhrozila", Novozélanďané musí při vyjádření svých pocitů a názorů hlavně dbát na bezpečnost. "Čelíme globální pandemii," připomněla Ardenová.

Paříž dnes zakázala demonstraci na připomínku Adamy Traoreho, 24letého černošského Francouze, který v roce 2016 zemřel při policejní operaci. Případy Traoreho a Floyda přitom vykazují podobnosti. Pařížská policie uvedla, že hrozí nepokoje a větší shromáždění lidí představují také zdravotní riziko vzhledem k nynější koronavirové pandemii.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že má potvrzených 79 případů ničení majetku v obchodech provozovaných korejskými Američany v USA. Padesátka těchto případů je podle ministerstva hlášena z Filadelfie, deset z Minneapolisu, pět z města Raleigh a čtyři z Atlanty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Brutální útok na řidiče autobusu ve Francii. Odmítl lidi bez roušky, ti ho…

06.07.2020 22:46 Aktualizováno Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který…

Německý soud zrušil uzavírku okresu zasaženého nákazou na jatkách

06.07.2020 21:17 Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko,…

Nová francouzská vláda bude bez kritizovaného ministra vnitra Castanera

06.07.2020 20:33 Francouzský prezident Emmanuel Macron do obměněné vlády nejmenuje nynějšího ministra vnitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy