Protesty za Floyda po celé Evropě znepokojily experty. Spustí další vlnu epidemie?

I napříč Evropou probíhají protesty vyvolané smrtí George Floyda v USA. Aktivisté se snaží upozornit na případy policejního násilí a rasové nerovnosti, ale odborníci varují před virem SARS-CoV-2, který je stále velkou hrozbou.

Black lives matter
doporučujeme

„Nebezpečí pandemie nebylo odvráceno. S rasismem je třeba bojovat, ale nemusí se mu vyhnout smrt na koronavirus,“ řekl epidemiolog Karl Lauterbach z univerzity v Kolíně, který vyjádřil obavy nad nedodržováním odstupů. Jen v Berlíně vyšlo do ulic 15 000 lidí.

Deset tisíc lidí se protestů účastnilo i v Bruselu. Podle aktivistky Carrie Xin Hou dbali na bezpečnost a pečlivě zvážili, jestli se protestu mají se svým přítelem zúčastnit. Ale z důvodu oznámení belgické vlády minulý týden, že se budou otevírat bary a restaurace, usoudila, že se mohou protestovat bez obav.

„Pokud máme riskovat a jít mezi lidi, raději na protest než do baru,“ řekla aktivistka pro web POLITICO. Jiná aktivistka Paola Verhaertová přinesla na protest roušky a antibakteriální gely, aby je mohla rozdávat, ale podle jejích slov téměř všichni účastníci měli zakrytá ústa a prakticky nic od ní nepotřebovali. Dodala, že se protestující pokoušeli dodržovat odstup od cizích lidí a nikoho se nedotýkat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že demonstranti by měli udržovat vzdálenost minimálně 1 metr a dodržovat hygienická opatření, mýt si ruce a nosit zakrytá ústa. Podle virologa Menno de Jonga mohou ale roušky představovat falešné bezpečí, protože v případě, že je jedinec nakažený a křičí, může se vir šířit pomocí slin, které projdou přes roušku. Virolog však poznamenal, že velký protest za větrných podmínek a teplého počasí je lepší, než sto lidí v uzavřeném prostoru, jako je bar.

V Amsterdamu se organizátoři pokoušeli označit vzdálenost 1,5 metrů pro stovky lidí, ale nakonec se jich ukázaly tisíce a značení bylo neúčinné. De Jong také upozornil na fakt nemožnosti trasování kontaktů, pokud by se nákaza virem začala šířit na demonstracích. Jejich účinek se ukáže až během dvou týdnů, proto De Jong dodává, že je třeba být na pozoru.

Belgická vláda již vypracovává účinnou strategii pro trasování aktivistů. „Kdyby rasismus neexistoval, 10 000 lidí by Bruselu nemuselo připomínat, že jsme si všichni rovni a žádám aktivisty, aby přísně dodržovali karanténu po dobu 15 dnů a boj s rasismem nevzdávali,“ řekl Emmanuel André, mluvčí a předseda krizového centra v boji proti covid-19, pro POLITICO. Podle serveru si někteří aktivisté karanténu naordinovali sami ihned po skončení protestu anebo alespoň plánují snížit počet lidí, se kterými přijdou do styku, i když vláda zmírňuje ochranná opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 17:52 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Německo chce přesvědčit státy EU k přebírání zachráněných běženců

07.07.2020 17:48 Německo chce jako nová předsednická země Evropské unie přesvědčit členské země, aby se více…

CDU zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen

07.07.2020 15:07 Nejsilnější německá strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - zvažuje, že zavede povinné kvóty…

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a…

07.07.2020 13:37 Aktualizováno Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy