Ze Sardinek je celoitalský fenomén. Konal se dosud největší protest proti Salvinimu

V Římě se dnes sešly desetitisíce příznivců občanského hnutí Sardinky, které vzniklo teprve před měsícem na protest proti nacionalistické politice protiimigrační strany Liga. Na náměstí San Giovanni dorazilo podle agentury Reuters kolem 40.000 lidí. Podle italských médií jde tak o dosud největší shromáždění odpůrců exministra vnitra Mattea Salviniho, kteří dokázali ze spontánně vzniklého regionálního uskupení vybudovat celostátní fenomén.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

"Naším záměrem bylo naplnit náměstí, a řekl bych, že tenhle cíl jsme splnili," řekl dnes na úvod demonstrace jeden ze zakladatelů hnutí Sardinky Mattia Santori. "To, co se tady děje, je skoro zázrak... Sardinky jsou lidé, kteří naplní prostor svými myšlenkami a kdo bojují proti nepříteli, kterým je zjednodušování problémů populistickými politiky," dodal. Kolik přesně lidí do centra metropole dorazilo, však organizátoři odhadovat nechtěli.

První demonstrace hnutí Sardinky se konala v půlce listopadu v Bologni. Jeho zakladatelé chtěli vyjádřit nesouhlas s názory Mattea Salviniho, jehož nyní opoziční Liga je aktuálně italskou nejpopulárnější politickou stranou. Má našlápnuto i k volebnímu vítězství v lednových regionálních volbách v oblasti Emilia-Romagna, která byla dosud baštou levice a kde leží i Bologna.

V minulých týdnech se sešly desetitisíce příznivců Sardinek například v Miláně, Florencii či Neapoli. Na dnešní protest v metropoli dorazili i zástupci odborových svazů, včetně šéfky svazu CGIL Susanny Camussové, uvedla ANSA. "Jsme tady na náměstí proto, že to je antifašistické hnutí, které hájí italskou ústavu," uvedl Guido Marinelli z vedení odborů Anpi.

Do Říma dorazily stovky lidí i ze vzdálenějších italských měst, většina byla vybavená transparenty nebo plakáty s vyobrazením rybiček. "Jsem tady, protože jsem proti Salvinimu a proti pravici a chci vědět, kolik lidí má podobný názor jako já," citovala agentura Reuters 68letou účastnici protestu Flavii Simulaovou. "Zdá se mi to jako výborný nápad, založený na hodnotách, které sdílím, na antifašismu, na boji proti rasismu, respektu k ústavě a k menšinám," uvedla podle agentury AFP další ze sympatizantek hnutí.

zdroj: YouTube

Hnutí, jehož příznivci chodí na demonstrace s transparenty ve tvaru sardinek a zpívají hymnu antifašistů Bella Ciao, o sobě tvrdí, že je nestranické. Jeho ideologickými základy jsou ale podle expertů myšlenky blízké středolevicovým stranám jako ekologická politika, vstřícnější postoj k migraci či sociální inkluze.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Britská vláda zvažuje přesun Sněmovny lordů do Yorku

19.01.2020 15:38 Britská vláda zvažuje, že přestěhuje Sněmovnu lordů z Westminsterského paláce v Londýně do Yorku na…

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama