Proti summitu NATO demonstrují odpůrci aliance i Trumpa

Stovky demonstrantů krátce před dnešním začátkem dvoudenního summitu Severoatlantické aliance zablokovaly Trafalgarské náměstí v centru Londýna. Protestují proti válkám, NATO nebo proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Státníci se na úvod vrcholné schůzky konané k 70. výročí vzniku aliance sjeli do Buckinghamského paláce na recepci pořádanou britskou královnou Alžbětou II.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Summit NATO
doporučujeme

Demonstranti se za soumraku vydali z Trafalgarského náměstí k Buckinghamskému paláci a londýnská policie varovala, že nejsou vyloučené uzavírky ulic v centru britské metropole. Protestující, někteří s maskami prezidenta Trumpa na obličeji, přinesli transparenty s nápisy jako "Ne NATO, ne Donaldu Trumpovi", jiní uporňovali na stav britského zdravotnictví. Nad hlavy lidí se vznesl i balónek ve tvaru známého vztekajícího se mimina jasně připomínajícího současného šéfa Bílého domu.

Výroční summit NATO se koná v době, kdy působení organizace poznamenává řada neshod mezi aliančními zeměmi. Prezident Trump dnes pohrozil hospodářskými tresty těm členům, kteří nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu. Mezi tyto země patří i Česko. Francouzský prezident Emmanuel Macron zase řekl, že trvá na svém nedávném výroku, že NATO se nachází ve stádiu "mozkové smrti".

Navzdory vnitřním sporům dnes německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že na summit "přichází poměrně optimistická".

Českou delegaci vede prezident Miloš Zeman, mezi jejími členy jsou ministr obrany Lubomír Metnar a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové rozdělení Evropy? Plynovod Nord Stream 2 má vážné geopolitické dopady

13.12.2019 22:55 Aktualizováno Chystané uvalení sankcí na plynovod Nord Stream 2 Spojenými státy je podle německých médií…

V Polsku zadrželi radikála, který podněcujícího podněcoval nenávist k Židům

13.12.2019 20:12 Polská tajná služba ABW dnes zadržela extremistu Jacka Miedlara. Informovala o tom agentura PAP s…

Exploze otřásla městem ve středním Německu. Jeden mrtvý, mnoho zraněných

13.12.2019 19:36 Aktualizováno Jeden člověk přišel o život a dalších jedenáct utrpělo zranění při dnešním výbuchu v obytném domě…

Příštích deset let bude pro svět zásadních, varuje Thunbergová

13.12.2019 18:57 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dnes připojila v severoitalském Turíně ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama