Protilátky na koronavir má 5,5 procenta nizozemských dárců krve

Zhruba 5,5 procenta dárců krve v Nizozemsku má vyvinuté protilátky proti novému koronaviru. Vyplývá to ze studie, o níž dnes informovala krevní banka Sanquin. Firma do studie zahrnula 7000 dárců krve z období od 10. do 20. května. Studie podle agentury Reuters naznačuje, jak velké procento nizozemské populace se už s koronavirovou nákazou setkalo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podobná studie provedená v dubnu odhalila protilátky u tří procent nizozemských dárců krve. "To ukazuje, že přes 90 procent dárců se ještě s virem nesetkalo, za předpokladu, že téměř u všech lidí, kteří se nakazili, se vyvinou protilátky," řekl nizozemskému rozhlasu NOS hlavní výzkumný vědec firmy Sanquin Hans Zaaijer. "Jsme na míle vzdáleni scénáři stádní imunity," dodal Zaaijer.

V Nizozemsku, které má přibližně 17,4 milionu obyvatel, bylo do úterka hlášeno 46.647 nakažených covidem-19 a 5967 úmrtí v souvislosti s nemocí. Nizozemsko tak patří spíš mezi hůře zasažené evropské země.

Studie kolektivní imunity v České republice na začátku května odhalila, že v české populaci ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahoval podíl nakažených hodnoty pěti procent testovaných.

Zhruba pětiprocentní promořenost populace ukázala například květnová celostátní studie ve Španělsku, které patří mezi nejsilněji zasažené evropské země nynější pandemií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy