Průzkum: Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím ohledně původu koronaviru

Čtvrtina Italů věří konspiračním teoriím o původu koronaviru, které hovoří například o tom, že virus z laboratoří úmyslně rozšířila Čína, aby poškodila ostatní země. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila italská stanice La7. Skoro pětina zastánců konspiračních teorií podle tohoto průzkumu spojuje pandemii s působením mafie.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V průzkumu společnosti SWG odpovídalo 800 lidí. Informace o vzniku pandemie covidu-19 zpochybnilo 25 procent respondentů - 20 procent lidí se domnívá, že virus SARS-CoV-2 vznikl v laboratoři a byl rozšířen uměle. Pět procent respondentů pak tvrdí, že koronavirus vůbec neexistuje a hrozbu využívají světové elity k tomu, aby získaly větší moc.

Mezi konspirátory vítězí názor, že původcem epidemie je Čína (33 procent), asi pětina z nich se domnívá, že virus využívají jednotlivci a firmy jako prostředek ke zbohatnutí a další pětina oslovených tvrdí, že pandemii způsobily elity, které chtějí zavést "zdravotnickou diktaturu".

Autoři průzkumu se lidí ptali i na očkování proti koronaviru. Podle výsledků by se 44 procent Italů nechalo naočkovat bez jakýchkoli pochyb, 11 procent lidí naproti tomu vakcínu odmítá i v případě, že by byla povinná. Velká část Italů také vidí kriticky chování mladých lidí, kteří podle nich svým nezodpovědným přístupem přispěli k rychlejšímu šíření nákazy.

Výzkumníci se ptali například na to, zda lidé souhlasí s následující větou: "Dnešní mladí lidé vyrostli v dostatku, vše považují za samozřejmost a dokonce ani v období covidu-19 nejsou ochotni nic obětovat pro společné dobro." Kladně se vyjádřilo 71 procent oslovených.

Itálie byla první evropskou zemí, kterou letos v únoru pandemie covidu-19 naplno zasáhla poté, co se na kontinent rozšířila z Číny. Dosud se tam koronavirem nakazilo přes 1,4 milionu lidí, více než 50.000 z nich zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama