Průzkum: Německo ani po 30 letech není "srostlé". Rozdíly pociťují hlavně obyvatelé bývalé NDR

Ani 30 let po znovusjednocení Německa není většina Němců přesvědčena o jednotě země. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Forsa, podle kterého Německo za "srostlé" považuje 47 procent respondentů, zatímco podle 49 procent rozdíly stále převažují. Pro srovnání, v loňském roce anketa skončila poměrem 51 ku 45 procentům ve prospěch úspěšného sjednocení.

Důvěra v německou jednotu je vyšší tradičně na západě, kde o ní nepochybuje 51 procent dotázaných, zatímco 44 procent vidí spíše rozdíly. Naopak na východě považuje sjednocení národa za úspěšné 25 procent dotázaných a 72 procent vidí převažující rozdíly, ukazuje průzkum.

O úspěšném znovusjednocení Německa jsou přesvědčeni spíše mladší lidé. Respondenti ve skupině 14 až 21 let vnímají Německo jako jednotné v 66 procentech případů, na rozdíly poukazuje 32 procent. V kategorii 22 až 29 let, což jsou ročníky narozené po opětovném spojení Německa, o jednotě hovoří 46 procent účastníků ankety, 48 procent pak o rozdílech. Většina lidí v rozmezí 30 až 44 let je o jednotě opět přesvědčena, a to poměrem 51 ku 40 procentům. Nejvíce pak rozdíly vnímají senioři nad 60 let, a to 57 procent oproti 40 procentům.

Zemi jako jednotnou hodnotí spíše příznivci konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové (56 procent respondentů), následovaní voliči sociální demokracie SPD (48 procent) a Zelených (47 procent). U příznivců postkomunistické Levice je to 30 procent, liberálů FDP 36 procent a protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) 39 procent.

Zatímco názor na úspěch sjednocování Německa není jednoznačný, v otázce dalších výzkumů a rozborů autoritářské minulosti někdejší Německé demokratické republiky (NDR) to neplatí. S tlustou čárou za historií by souhlasilo 16 procent dotazovaných, zatímco pro 83 procent respondentů je téma stále důležité. Na 56 procent respondentů se domnívá, že vyrovnání se s diktaturou posiluje demokracii.

V anketě také 18 procent lidí uvedlo, že nynější spolková republika omezuje občanské svobody podobně jako dříve NDR. Největší podpora tohoto názoru je mezi sympatizanty AfD (65 procent) a nejmenší u příznivců Zelených a CDU/CSU (šest, respektive sedm procent). Takový závěr naopak 80 procent respondentů odmítá.

Průzkum, který zadala Spolková nadace pro zkoumání diktatury SED (bývalé východoněmecké komunistické strany), byl proveden ve dnech 15.-22. září v celém Německu na vzorku 1002 respondentů starších 14 let.

Související

Více souvisejících

Německo ndr průzkumy Angela Merkelová Konzervativní unie CDU/CSU Alternativa pro Německo (AfD) sjednocení Německa

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 53 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy