Průzkum: Pocit ohrožení koronavirem se mezi obyvateli Slovenska zvýšil

Na Slovensku během druhé vlny pandemie nemoci covid-19 stoupl podíl obyvatel, kteří se cítí být ohroženi koronavirem. Většina Slováků uvedla, že dodržuje karanténní opatření v souvislosti s koronavirovou nákazou. Vyplývá to z výsledků průzkumu Slovenské akademie věd (SAV) a dalších institucí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Značný pocit ohrožení koronavirem na přelomu října a listopadu přiznalo 35,3 procenta respondentů, v září mělo stejný názor 27,2 procenta dotazovaných. Zhruba sedm z deseti Slováků tvrdilo, že důsledně dodržuje opatření vlády proti šíření koronaviru.

"Opětovný nárůst pocitu ohrožení a výrazné omezení kontaktů zjevně souvisí s opatřeními zavedenými v souvislosti s dosud bezprecedentními počty nakažených, které jsme na Slovensku zaznamenávali v době konání výzkumu," komentoval výsledky sondáže ředitel Sociologického ústavu SAV Miloslav Bahna.

Podle něj ale Slováci nyní omezili své kontakty s okolím méně než během první vlny koronaviru letos na jaře. "V situaci, kdy lidé nemají před sebou perspektivu brzkého konce epidemie, jak tomu bylo při prvních opatřeních proti šíření koronaviru, je ochota úplně se izolovat přirozeně nižší," doplnil Bahna.

Počty infikovaných na Slovensku začaly výrazněji stoupat v říjnu, kdy úřady v reakci na tento vývoj kromě jiného omezily volný pohyb lidí, zakázaly konání hromadných akcí či uzavřely některé provozy služeb. Povinné je nošení roušek i venku. Země na konci října a v listopadu také uskutečnila plošné testování obyvatel na koronavirus, které odhalilo tisíce nakažených. Následně počet laboratorně potvrzených nových případů infekce klesl.

Nižší ochotu dodržovat opatření proti šíření koronaviru vyjádřili lidé, kteří jsou nespokojeni se stávající vládou premiéra Igora Matoviče, a sympatizanti opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Šéf LSNS Marian Kotleba opakovaně vystupoval proti povinnému nošení roušek. V říjnu pak oznámil, že se nakazil koronavirem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 21:45 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Ve Španělsku bude moci zasednout k vánočnímu stolu až 10 lidí

02.12.2020 20:37 Španělská vláda a autonomní oblasti se dnes dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o…

V Itálii vzrostl počet nově nakažených, v Turecku počet úmrtí

02.12.2020 19:02 Itálie dnes zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 18:55 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama