První březnový týden bude v europarlamentu nabytý

První týden nového měsíce bude na půdě institucí Evropské unie nabytý. Evropské poslance čekají v tomto týdnu důležitá zasedání dotčených politických skupin a výborů, setkání s mladou švédskou aktivistkou za životní prostředí nebo příprava na nadcházející Mezinárodní den žen. Na pořad agendy se dostane také téma víceletého unijního rozpočtu, na kterém se evropští lídři doposud neshodli, vyjednávání se Spojeným královstvím nebo reakce EU na šíření onemocnění COVID-19.

Přidejte svůj názor

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová
doporučujeme

Na začátku prvního březnového týdne budou europoslanci jednat o rezoluci, která zakotví výchozí stanovisko Evropského parlamentu jako celku pro nadcházející vyjednávání o budoucích vztazích mezi EU a Spojeným královstvím. Toto stanovisko bude pro unijní představitele „vodítkem“ pro budoucí debaty s britskými vyjednavači stanovující záměr, rozsah nebo i cíle nadcházejících negociací. Výchozí stanovisko pro EU-britské vyjednávání musí být po debatě na půdě Evropského parlamentu podepsáno nejvyššími státními zástupci EU shromažďujícími se v Evropské radě.

Nejvíce agendy začnou europoslanci řešit v polovině týdne. Ve středu se mimořádně sejde výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví, jehož členové budou debatovat s Gretou Thunbergovou, sedmnáctiletou klimatickou aktivistkou, o životním prostředí, unijním klimatickém zákonu nebo klimatických cílech, které by měly být v následujících dnech stanoveny. Než se s europoslanci Thunbergová setká, přivítá ji osobně předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Debatovat se na půdě Evropského parlamentu bude také o klimaticky neutrálních městech, a to v rámci konání oficiální ceremonie evropských starostů a Evropského paktu o změně klimatu.

Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví Evropského parlamentu se mimořádně sejde v návaznosti na šíření nemoci nově zvané COVID-19. To, jakým způsobem Evropská unie reaguje na šíření nákazy koronaviru, budou europoslanci dotčeného výboru projednávat se zástupci Evropské komise již tento čtvrtek.

V ten samý den se bude konat také úvodní ceremonie k zahájení Mezinárodního dne žen 2020, který připadá na tuto neděli. Během týdne se očekává, že mnozí z vysokých unijních představitelů pronesou na téma ženských práv a genderové rovnosti své proslovy. Již nyní je jisté, že se k tématům vztahujícím se ke Dni žen vysloví předseda EP David Sassoli, nebo i česká eurokomisařka a místopředsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Dále jsou naplánované panelové debaty týkající se ekonomického postavení žen a role žen v boji proti klimatickým změnám.

Jednotlivé politické skupiny europarlamentu se v průběhu týdne budou navíc chystat na nadcházející setkání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, které se bude týkat dosavadního neúspěšného jednání o víceletém rozpočtu Evropské unie. Strany by si měly následně vymezit agendu pro nadcházející summit Evropské rady.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy