Psi umí vyčenichat koronavirus, naznačuje studie. Úspěšnost přesáhla 90 procent

Speciálně vycvičení psi již dokážou vystopovat drogy nebo výbušniny na letišti. Pes totiž dokáže reagovat na chemické látky, které mají typický zápach. Proto německé vědce napadla myšlenka, že by psi mohli být speciálně vycvičeni i na detekci nemoci covid-19.

Psi
doporučujeme

Vědci z University of Veterinary Medicine v německém Hannoveru trénovali osm psů k detekci ze slin a hlenu pacientů s onemocněním covid-19. Po týdnu tréninku vědci zjistili, že psi dokázali relativně identifikovat pozitivitu s vysokou přesností, proto podle vědců mohou psi hrát důležitou roli při detekci infikovaných jedinců.

Výzkum zveřejněný v časopise BMC se zakládal na 1000 vzorcích hlenu a slin infikovaných virem SARS-CoV-2. Psi detekovali kontrolní vzorky s 96% úspěšností a infikované vzorky s 83% úspěšností. Vědci doufají, že takto vysoká hodnota úspěšnosti detekce bude mít vliv na možné použití psů v reálném životě. Informuje o tom server Deutsche Welle. 

Podle studie by psi mohli mít obrovský potenciál pro hromadnou detekci covidu-19, a to převážně v zemích, kde mají omezený přístup k testování. „Myslíme si, že to funguje, protože metabolické procesy v těle nemocného pacienta jsou úplně změněny, a domníváme se, že pes je schopen detekovat specifický zápach těchto změn,“ řekla autorka studie Maren von Köckritz- Blickwedová.

Vědci dále zkoumají, jestli psi dokážou rozeznat chřipku od covid-19. „Musí být jasné, že se jedná pouze o pilotní studii,“ uvedl předseda katedry veterinárního lékařství Holger Volk. I vědci ve své studii uvedli, že je třeba dále pracovat, aby lépe pochopili potenciál pachových stop pro detekci virových respiračních onemocnění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 13:58 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama