Putinova mobilizace je přiznáním neúspěchu, reaguje svět

Vyhlášením částečné mobilizace ruský prezident Vladimir Putin přiznává, že invaze na Ukrajinu selhává. Řekl to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je mobilizace znamením Putinovy paniky. Také německý kancléř Olaf Scholz považuje vyhlášení mobilizace v Rusku za přiznání neúspěchu ruské války.

Mark Rutte

"Putin a jeho ministr obrany poslali desetitisíce vlastních občanů na smrt, špatně vyzbrojené a špatně vedené," uvedl Wallace. Podle něj Putin porušením slibů, že nebude mobilizovat a že nebude anektovat další části Ukrajiny přiznal, že "jeho invaze selhává".

"Žádné množství hrozeb a propagandy nemůže zakrýt skutečnost, že Ukrajina v této válce vítězí, mezinárodní společenství je sjednocené a Rusko se stává globálním vyvrhelem," dodal Wallace.

Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že příkaz k mobilizaci je znamením paniky v Kremlu a neměl by být brán jako přímá pohrůžka plnohodnotnou válkou proti Západu. Mobilizace a vyhlašování referend, to vše jsou známky paniky, řekl Rutte podle agentury Reuters.

"Jeho (Putinovy) řeči o jaderných zbraní jsou něčím, co jsme mnohokrát slyšeli už dříve a nechává nás to chladnými," řekl šéf nizozemské vlády veřejnoprávní stanici NOS. "Všechno je to součástí rétoriky, kterou známe. Radil bych zůstat v klidu," dodal.

Německý kancléř Scholz vidí v oznámení částečné mobilizace neúspěchy v ruské útočné válce, řekl podle tiskových agentur mluvčí spolkové vlády Wolfgang Büchner. "To všechno se dá vysvětlit jen na pozadí skutečnosti, že ruské napadení Ukrajiny neproběhlo úspěšně," citoval Scholze podle agentury DPA jeho mluvčí. Putin musel přeskupit své jednotky, stáhnout se od Kyjeva a ani na východě Ukrajiny nedosáhl kýženého úspěchu, řekl mluvčí. "To je viditelný signál o tom, že Ukrajina je při obraně vlastní celistvosti a suverenity velmi efektivní, v neposlední řadě i díky masivní a velké podpoře z mnoha zemí světa, zvlášť i z Německa," dodal mluvčí.

Německý vicekancléř a minstr hospodářství Habeck prohlásil, že mobilizace je dalším špatným krokem ze strany Ruska a německá vláda se poradí, jak na něj reagovat. Rusko podle Habecka mobilizací "praktikuje politiku eskalace této útočné války v rozporu s mezinárodním právem". Podle německého ministra financí Christiana Lindnera mobilizace ukazuje, že válka bude trvat ještě dlouho, což vyžaduje přijetí ekonomických a politických kroků. Podle něj je mobilizace "známkou slabosti".

Macron: Mobilizace je chyba, povede k větší izolaci Ruska

Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina vyhlásit částečnou mobilizaci, která má doplnit ruské ztráty na Ukrajině, je chyba, která povede k další izolaci Ruska. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Jeho rozhodnutí je špatnou zprávou pro ruský lid, mladé lidi a zvýší izolaci jeho země," řekl Macron v New Yorku, kde se účastní různých setkání v souvislosti s Valným shromážděním OSN, které se zde koná.

Putin dnes ve svém ranním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci, která by se mohla týkat až 300.000 rezervistů, a podpořil plán připojit část Ukrajiny k Rusku. Západu také naznačil, že je připraven na obranu Ruska použít jaderné zbraně.

Macron ve svém prvním komentáři po Putinově oznámení uvedl, že jaderné mocnosti se nyní musí chovat zodpovědně, zároveň ale vyzval mezinárodní společenství, aby na Putina vyvinulo maximální tlak. Prohlásil to po jednání s šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Rusko chce přepisovat hranice a zničit Ukrajinu, míní polský premiér Morawiecki

Rusko bude pokračovat v destrukci, pokusí se zničit Ukrajinu, anektovat část jejího území a měnit mapy, myslí si polský premiér Mateusz Morawiecki. Uvedl to dnes v reakci na rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina vyhlásit v Rusku částečnou mobilizaci. Polsko je připraveno udělat vše, co je v jeho silách, aby Severoatlantická aliance nadále co nejvíce podporovala Ukrajinu bránící se ruské invazi, uvedl podle agentury Reuters Morawiecki a vyzval spojence k dalším dodávkám zbraní Kyjevu.

Morawiecki prohlásil, že Polsko chce žít s Ruskem v míru, ale když tato země "ukáže svou hrubou sílu, my musíme ukázat svou obrannou sílu". Zdůraznil váhu členství v NATO a dodal, že s ruskými plány se nehodlá smířit.

"Někteří představitelé v posledních letech upadli do kómatu a domnívají se, že armáda je zbytečná a že obranná a odstrašující síla je přežitkem. My ale víme, že právě ty jsou základem míru pro polské rodiny a bezpečnosti v Evropě," cituje z Morawieckého projevu na vojenském cvičení kancelář premiéra.

Ruský prezident Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci, začala okamžitě po jeho televizním projevu. Moskva chce povolat 300.000 rezervistů. Jako důkaz ruského neúspěchu při invazi na Ukrajinu to hodnotí mnozí světoví státníci.

Ruský krok "není nic nového, jen se potvrdilo to, co se v Rusku děje několik měsíců. Postupná a skrytá mobilizace nyní dostává formální podobu," uvedl podle agentury PAP vedoucí polské prezidentské kanceláře Pawel Szrot. Rusko má velké problémy se zásobováním a výcvikem nových vojáků, mobilizace bezprostředně neovlivní právě probíhající úspěšnou ukrajinskou protiofenzivu, dodal Szrot.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Scholz hájil německý fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 22:14 Aktualizováno Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Němci většinou věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě v Bratislavě, hrozí mu…

04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

Němečtí europoslanci chtějí zasedání EP v energetické krizi jen v Bruselu

04.10.2022 15:27 Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský…

Tři dny před summitem EU v Praze není jasné, zda bude mít nějaký společný…

04.10.2022 15:07 Tři dny před začátkem schůzky prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Praze není jasné, zda bude…

Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje UNHCR

04.10.2022 14:34 Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostane renomovanou Nansenovu cenu, kterou uděluje Úřad…

Jednotná nabíječka na vše má zelenou. Europoslanci schválili USB-C od roku…

04.10.2022 14:09 Aktualizováno Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Evropská unie se shodla na rozdělení 20 miliard eur na podporu…

04.10.2022 12:24 Aktualizováno Státy Evropské unie se dnes shodly na rozdělení přibližně 20 miliard eur (490 miliard Kč) určených…

Matovič přečkal pokus slovenské opozice o vyslovení nedůvěry

04.10.2022 12:21 Slovenský ministr financí Igor Matovič přečkal pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně. K…

Baerbocková přímo ve Varšavě odmítla polský požadavek válečných reparací

04.10.2022 12:12 Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes ve Varšavě po setkání se svým polským…

Související:

Právě se děje

reklama