Původcem epidemie Covid-19 v Itálii je sportovec. Na testy čekal 36 hodin

Osmatřicetiletý amatérský fotbalista Mattia navštívil na začátku minulého týdne nemocnici v severoitalském Codognu s podezřením na zápal plic. Testy na nový typ koronaviru mu však tamní lékaři udělali až po 36 hodinách, po celou tuto dobu byl muž ve styku s doktory, zdravotními sestrami, i dalšími pacienty.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zda nemocnice v případě muže, kterého italská média označují za původce epidemie viru v Itálii, postupovala správně, zjišťoval deník Corriere della Serra.

Lékaři test na koronavirus provedli až po dni a půl, co byl sportovec v nemocnici. Zařízení to zdůvodnilo tím, že Mattia nemá žádné vazby na Čínu, což odpovídalo pokynům italského ministerstva zdravotnictví. To sice nejprve nařídilo, že nemocnice mají testovat také osoby, které zažívají neobvyklý nebo neočekávaný průběh nemoci, zejména při náhlém zhoršení stavu, 27. ledna však byl tento požadavek z pokynů vyškrtnut.

Nemocnice v regionu Lombardie se tedy držela protokolu a sportovně založeného a kromě zápalu plic zdravého muže otestovala až po 36 hodinách. Lékaři přítomnost koronaviru oficiálně potvrdili 20. ledna v devět večer.

zdroj: YouTube

Následovala chaotická noc, píše deník. Nemocnice kolem půlnoci upozornila vedoucí směn a teprve tehdy se o případném nebezpečí dozvěděl veškerý zdravotnický personál. Až do rána se na dalším postupu zběsile domlouvají doktoři, zdravotní sestry, vedení nemocnice a regionu i italské ministerstvo zdravotnictví. Úplná izolace zdravotnického zařízení nakonec nastala až následující den dopoledne, od té doby už nikdo nesměl ven ani dovnitř.

Virem, který se do celého světa rozšířil ze středočínského města Wu-chan, se v Itálii dosud nakazilo přes 350 lidí. Většina případů pochází právě z Lombardie, kde úřady jako původce určily právě Mattiu. Jak, kde a od koho se však nakazil on, ale zatím úřady nezjistily, píše stanice CNN.

Nemoci v Itálii podlehlo zatím 11 lidí, všichni z nich byli starší a měli předchozí zdravotní komplikace. Byl mezi nimi i 80letý muž, který zemřel v nemocnici v Miláně a jež kvůli infarktu navštívil nemocnici v Codognu ve stejné době, kdy zde byl i Mattia, píše list The Local.

"Není pravda, že té noci všechno proběhlo hladce. Ale byla to bezprecedentní nouzová situace a nemá smysl někoho zpětně obviňovat," napsal jeden z lidí, kteří jsou v nemocnici, svému příteli. "Pravda je, že té noci se mohlo postupovat lépe, ale měli bychom dodat, že to nebylo snadné a všichni pracovali s plným nasazením," dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Španělsku zemřelo 6528 lidí, nakažených je 79 tisíc

29.03.2020 13:33 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní…

Austrálie zpřísňuje opatření, v Asii přibylo nakažených

29.03.2020 13:18 Australský premiér Scott Morrison dnes své spoluobčany v rámci boje s koronavirem vyzval k…

V Rakousku nakažených přibývá, celkem jich je přes 8500

29.03.2020 13:00 V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od…

V Německu zemřelo za 24 hodin 64 lidí nakažených koronavirem

29.03.2020 12:03 V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama