Radičová kritizuje střední Evropu: V rámci EU nedokáže řešit problémy

Středoevropské státy se v Evropské unii prezentují odmítavými stanovisky, nedokážou navrhovat vlastní řešení problémů. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 to dnes řekla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Podle ní je třeba, aby západoevropské země rozlišovaly ve středoevropském regionu, protože situace zemí visegrádské skupiny (V4), kam patří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, se často liší.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Iveta Radičová
doporučujeme

Středoevropské země měly podle Radičové potenciál přinést do EU svěží vítr. "Ale chováme se, jako bychom byli svěží vítr? Často se chováme jako malé děti, jsme vždy v opozici a říkáme jen ne, ne, ne. Potřebujeme být víc pozitivní, předkládat návrhy řešení," řekla. Jako příklad uvedla nelegální migraci, kde podle ní nestačí jen trvat na odmítání kvót, ale i říct, jak by se měla situace z celoevropského hlediska řešit.

Radičová se také ohradila proti tomu, aby byly státy V4 vnímány jako jeden celek. "Historicky sice máme něco společného, ale jsou mezi námi velké rozdíly," zdůraznila.

"Například vize budoucnosti Evropské unie je velmi rozdílná u naší paní prezidentky (Zuzany Čaputové) a u prezidentů zbývajících zemí V4," řekla Radičová. Rozdíly vidí i ve vnímání právního státu, Slováci jsou podle ní k jeho narušení víc citliví, protože zažili jeho narušení za vlády Vladimíra Mečiara.

Bývalá slovenská premiérka rovněž uvedla, že EU se sice hospodářsky daří a kontinent zažívá nejvíc svobody ve své historii. Podle ní ale přetrvávají velké rozdíly mezi členskými státy, a to jak ze sociálního a ekonomického pohledu, tak z pohledu kvality demokracie. Kritizovala v té souvislosti situaci v Maďarsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Útok před volbami: Terčem konzervativci i labouristé

12.11.2019 20:56 Aktualizováno Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických…

Migrantů bylo v říjnu o pětinu méně, oznámil Frontex

12.11.2019 20:15 Počet migrantů, kteří v říjnu překročili hranice Evropské unie, se oproti září snížil o 17 procent…

"Tsunami" na hranici s Francií. Katalánští separatisté blokovali dálnice,…

12.11.2019 20:06 Aktualizováno Francouzská a španělská policie dnes zasáhly proti asi dvěma tisícům katalánských separatistů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama