Rakouská koalice je ohrožením pro Česko, tvrdí exprezident Klaus. Varoval před klimatickým alarmismem

Účast Zelených v rakouské vládní koalici je pro Českou republiku nebezpečné a představuje pro ni ohrožení. Rakouské agentuře APA to řekl bývalý český prezident Václav Klaus na okraj vídeňské konference com.sult. Česká republika podle něj nemá alternativu k jaderné energii, jejímiž odpůrci Zelení jsou. Klaus v rozhovoru rovněž varoval před "klimatickým alarmismem" a kritizoval postoj západní Evropy k Polsku a Maďarsku.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

"Tato vládní kombinace je pro nás ohrožením," poukázal Václav Klaus na novou rakouskou vládu lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Zelených. "Rakouští zelení jsou pro nás nebezpeční," poznamenal exprezident. Česko podle něj nemá "žádnou dobrou alternativu vůči jaderné energii". "Nemáme řeky jako v Rakousku nebo něco podobného," upozornil podle APA pravicově konzervativní politik.

Prezident ČR z let 2003 až 2013 si položil řečnickou otázku, jak Rakousko chce zvládnout změnu energetické politiky, když usiluje dokonce o upouštění od plynu jako zdroje energie. Staré metody jako "tření liščího ohonu" pravděpodobně nebudou stačit k pokrytí vysoké spotřeby elektřiny v Rakousku, doplnil Klaus.

Václav Klaus už dlouho varuje před "klimatickým alarmismem", připomíná APA. Podle něj se mezitím potvrdily teze jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta (2007). "Panika lidí, jako je von der Leyenová, je komická, neuvěřitelná a iracionální," řekl Klaus s odkazem na nynější předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Zkáza klimatu nehrozí, což podle něj dokládají "seriózní data a analýzy". Na současné extrémy počasí je podle něj pouze upřena větší pozornost. "Sezona požárů v Austrálii je stejná jako dříve," domnívá se Klaus.

Ostře euroskeptický politik a ekonom kritizoval například "katastrofické předpovědi" v souvislosti s brexitem a vyslovil se pro radikální reformu Evropské unie a návrat k Evropskému společenství před smlouvami z Maastrichtu a Lisabonu.

"I když nemám nic proti možnosti cestovat z Prahy do Vídně bez hraničních kontrol, cena za to je velmi vysoká," řekl Klaus a varoval před hromadnou migrací. "Tyto lidi pozvaly evropské elity," tvrdí Klaus.

Bývalý český prezident v rozhovoru rovněž kritizoval způsob, jakým "západoevropské elity" hodnotí situaci v Polsku a Maďarsku. Tato "iracionalita" je podle něj naprosto nepřijatelná. Obě země by měly dostat příležitost řešit si své problémy samy. I spor o polskou justiční reformu pokládá spíše za polský vnitropolitický spor.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Parky v Paříži jsou po dvou měsících opět otevřené, platí v nich přísná…

30.05.2020 16:26 Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů…

EU apeluje na USA, aby přehodnotily ukončení spolupráce s WHO

30.05.2020 14:58 Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy