Rakousko čeká, že Německo zruší hraniční kontroly do dvou týdnů

Rakouský kancléř Sebastian Kurz očekává, že Německo by mohlo zrušit stálé hraniční kontroly s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko do dvou týdnů. Prohlásil to po dnešním jednání s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Německo ve středu prodloužilo hraniční kontroly na pomezí s Tyrolskem a také s Českem nejméně do 31. března. Seehofer ve středu ale řekl, že Německo režim s Tyrolskem uvolní zřejmě ještě tento měsíc.

"Počítám, že když se epidemická situace v Tyrolsku bude nadále dobře vyvíjet, stane se tak doufejme do jednoho nebo dvou týdnů," uvedl Kurz o možném termínu ukončení hraničních kontrol.

Rakousko znovuzavedení kontrol tvrdě kritizuje, výhrady má také Evropská unie. Tyrolský hejtman Günther Platter ve středu prohlásil, že kontroly považuje za bezdůvodnou šikanu. Poukázal na to, že situace v Tyrolsku není tak špatná jako ve francouzském příhraničním departementu Moselle. Hranici s ním přitom Německo neuzavřelo.

Kontroly s Tyrolskem a také Českem zavedlo Německo 14. února, od kterého jsou obě země považovány za oblasti s výskytem mutací koronaviru. Na seznam bylo později doplněn i francouzský departement Moselle.

Zatímco Tyrolsko může doufat v brzké uvolnění režimu na hranicích, Česko se zřejmě zrušení kontrol v brzké době nedočká. Seehofer ve středu poznamenal, že kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku k takovému kroku nevidí zatím žádný prostor.

Z oblastí s mutacemi smí do Německa cestovat jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či vybraní pendleři, pokud se prokážou negativním testem na koronavirus. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama