Rakousko zakázalo vstup žadatelům o azyl, migranti kvůli koronaviru opouštějí turecko-řecké hranice

Rakousko kvůli šíření koronaviru de facto zakázalo vstup žadatelům o azyl. Do země je podle ministerstva zdravotnictví vpustí jen tehdy, pokud předloží zdravotní osvědčení, napsala dnes agentura APA.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

"Kvůli koronavirové epidemii je vstup odepřen těm žadatelům o azyl, kteří nepředloží platné zdravotní osvědčení," řekl tajemník ministerstva vnitra Helmut Tomac.

Ještě předtím hovořil ministr vnitra Karl Nehammer o tom, že o azyl žádá jen velmi málo lidí. K dotazu na konkrétní číslo uvedl, že je to maximálně 12 denně.

Kvůli koronaviru mnohé evropské země uzavřely hranice, což komplikuje deportace migrantů, kteří do Rakouska vstoupili nelegálně. Tomac uvedl, že deportace zastaveny nebyly, jejich uskutečňování je ale nyní omezené.

Migranti, kteří týdny tábořili u turecko-řecké hranice a pokoušeli se dostat do Evropské unie, se nyní s pomocí tureckých úřadů stěhují zpět do uprchlických zařízení ve vnitrozemí. Informovala o tom agentura Anadolu. Kvůli koronavirové krizi se migranti vzdali naděje, že se jim podaří do Evropy dostat, protože ostraha hranice se na řecké straně ještě více zpřísnila. Nyní je čeká v Turecku dvoutýdenní karanténa.

Příliv migrantů k turecké hranici spustilo koncem února oznámení Ankary, že už dál nehodlá dodržovat migrační dohodu s EU a že lidem přestane aktivně bránit v překročení hranic. Do Řecka se pak pokoušely dostat tisíce migrantů, proti nimž poměrně ostře zakročila řecká policie. Ta mimo jiné používala i slzný plyn.

Minulý týden však naděje migrantů ukončila turecká vláda, která kvůli epidemii koronaviru nechala uzavřít hranice. Přesto v hraničním pásmu dál zůstávalo velké množství lidí.

Přesné údaje o konkrétním počtu migrantů u řeckých hranic nejsou k dispozici. Podle řeckých úřadů to v posledním týdnu byly stovky lidí, turecká strana hovořila o tisících. Podle agentury Anadolu lidé požádali regionální úřady v provincii Edirne o to, aby se mohli vrátit do tureckého vnitrozemí. Ty pak pro ně poslaly autobusy, které je převezly do volných ubytoven.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská prokuratura nemusí fungovat včas, chybí peníze i lidé

04.06.2020 18:10 Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) možná nezačne fungovat v původně plánovaném termínu na…

Polská vláda získala v Sejmu důvěru, PiS upevňuje moc před volbou…

04.06.2020 17:51 Aktualizováno Polská vláda dnes obstála v hlasování o důvěře, o které požádal premiér Mateusz Morawiecki. V Sejmu…

Hygienik upozorňuje: Uvolnění na hranicích se týká jen obyvatel ČR a…

04.06.2020 15:47 Slovensko v rámci ohlášeného uvolnění režimu na hranicích s Českou republikou umožňuje ode dneška…

Aféra Ibizagate otřásá Rakouskem dodnes, parlamentní komise zahájila…

04.06.2020 15:42 V Rakousku dnes parlamentní komise zahájila vyšetřování jednoho z největších politických skandálů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy