Rakousko má nového kancléře, Schallenberg střídá Kurze

Novým rakouským kancléřem se stal dosavadní ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Dnes jej do funkce oficiálně jmenoval prezident Alexander Van der Bellen. V čele rakouské vlády 52letý Schallenberg nahradí Sebastiana Kurze, který odstoupil po korupční aféře. Na uprázdněné místo šéfa rakouské diplomacie usedl dosavadní velvyslanec v Paříži Michael Linhart, informovala agentura APA.

Alexander Schallenberg

Kancléř a šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho státní zastupitelství začalo vyšetřovat kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v jeho prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Obviněno je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají. Z pozice kancléře se Kurz přesunul do čela poslaneckého klubu lidovců, zůstává také v čele ÖVP.

Svého dlouholetého blízkého spolupracovníka Schallenberga navrhl za svého nástupce sám Kurz. Kritici nového kancléře proto tvrdí, že za něj nyní již bývalý předseda vlády bude rozhodovat. Sám Schallenberg dnes podle APA řekl, že počítá s "úzkou spoluprací" s Kurzem. Ten však jednoznačně odmítl, že bude "stínovým kancléřem".

"Společně s vicekancléřem Wernerem Koglerem učiním vše pro zasypání vzniklých příkopů a pro to, abychom dostali opět do popředí společnou věcnou práci," řekl Schallenberg. Ke spolupráci s předchůdcem Kurzem se podle agentury DPA přihlásil s překvapivou zřetelností. "Všechno ostatní by bylo z hlediska demokratické politiky absurdní," poukázal Schallenberg na vlivnou roli Kurze coby šéfa ÖVP a nově i její parlamentní frakce.

Kromě toho Schallenberg zdůraznil, že v korupční aféře věří v nevinu svého předchůdce. "Věřím, že obvinění, která byla vznesena, jsou mylná, a jsem přesvědčen, že nakonec se ukáže, že na nich nic není," řekl nový kancléř médiím.

Zelení, kteří na spolkové úrovni tvoří s ÖVP vládní koalici, vyzvali Kurze už dříve k rezignaci. Jeho rozhodnutí odstoupit uvítali a potvrdili ochotu pokračovat s lidovci ve vládním angažmá.

Opoziční strany se stávajícím řešením spokojené nejsou. Svobodná strana Rakouska (FPÖ), označovaná za pravicově populistickou, chce na úterní mimořádné schůzi Národní rady vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry ministrům za lidovce i Zelené.

Sociální demokraté (SPÖ) zase chtějí nechat hlasovat o vyslovení nedůvěry ministru financí Gernotu Blümelovi (ÖVP) a každopádně ho interpelovat. "On je nyní nejvyšší zastánce sytému Kurz ve vládě, nejbližší Kurzův politický důvěrník. A jeho ministerstvo bylo i dějištěm pravděpodobné korupce," řekl APA místopředseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jörg Leichtfried.

Prezident Van der Bellen vyzval při dnešní slavnostní inauguraci nového kancléře a rovněž přítomného vicekancléře Koglera ze strany Zelených, aby pokračovali v koaličním projektu a zároveň obnovili důvěru občanů v politiku. Již v neděli se prezident omluvil veřejnosti za dojem, který v uplynulých měsících vyvolal obsah v médiích zveřejněných zpráv posílaných Kurzem. V nich bývalý kancléř zastává místy opačné názory, než které sděloval navenek, a provádí cynické zákulisní dohody, uvedla agentura Reuters.

Schalleberg se narodil v roce 1969 ve švýcarském Bernu do staré šlechtické rodiny. Ministrem zahraničí se stal v roce 2019. V této pozici podporoval Kurzův odmítavý postoj vůči nelegální migraci i místy kritická vyjádření exkancléře na adresu Evropské unie a dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové, všímá si agentura DPA.

Třiašedesátiletý nový ministr zahraničí Linhart se narodil v Ankaře a post velvyslance v Paříži zastával od roku 2018. Předtím pracoval čtyři roky na rakouském ministerstvu zahraničí coby generální tajemník. V minulosti byl rovněž zahraničněpolitickým poradcem lidoveckého exkancléře Wolfganga Schüssela.

EMA začala hodnotit nový lék proti covidu od stejné firmy, která vyrobila…

25.10.2021 13:05 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu-19 od americké…

Polsko při nárůstu nakažených zváží přísnější opatření

25.10.2021 09:59 Polsko bude muset zvážit přísnější opatření, pokud průměrné přírůstky nově potvrzených případů…

Německo eviduje výrazně více nakažených než před týdnem

25.10.2021 07:57 Sedmidenní incidenční číslo v NěmeckSedmidenní incidenční číslo v Německu opět stouplo poté, co v…

Rusové musí nově žádat o imigrační vízum do USA ve Varšavě

24.10.2021 21:17 Rusové, kteří chtějí požádat o imigrační vízum do Spojených států, se nyní musí obrátit na americké…

EU chce do měsíce otevřít diplomatické zastoupení v Afghánistánu

24.10.2021 19:58 Evropská unie chce do měsíce znovuotevřít své diplomatické zastoupení v Afghánistánu, napsal dnes…

Německá policie zasáhla proti ozbrojeným členům krajně pravicové skupiny

24.10.2021 19:17 Německá policie zabránila ozbrojeným členům německé krajně pravicové skupiny v tom, aby blokovali…

Nevracejte migranty do zemí, kde není bezpečno, vyzval papež František

24.10.2021 16:12 Papež František dnes vyzval státy, aby nevracely migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom…

Při dopravní nehodě v Belgii zemřeli čtyři Slováci

24.10.2021 15:07 Při sobotní dopravní nehodě v belgickém městě Gent zahynuli čtyři slovenští občané, potvrdilo dnes…

Sedmidenní incidenční číslo je v Německu na rekordu od května

24.10.2021 11:19 Sedmidenní incidenční číslo v Německu poprvé od poloviny května překročilo hodnotu 100. Institut…

Rakousko zvažuje, že vstup do hotelů či restaurací umožní jen očkovaným

24.10.2021 09:48 Neočkovaní lidé mohou být v Rakousku vystaveni novým restrikcím, jestliže se budou dál zvyšovat…

Související:

Právě se děje

reklama